Cinematic representation of gecekondu as an urban memory
Bir kentsel hafıza olarak gecekondunun sinemasal temsili
- Tez No: 255340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk gecekondularını görsel bir arşiv olarak sinemadaki imajı üzeinden değerlendirmektir. Sinemadaki bu temsili kentsel bir imaj olarak analiz etmek için, göç ve gecekondulaşma süreci üzerine hem sinemasal üretim hem de akademik literatür farklı alanlardaki parelellikleri ortaya çıkarmak için tartışılacak ve gecekondunun sinemasal imajının sağlaması yapılacaktır. Bu nedenle, çalışma bu olguya ilişkin tarihin kırılma noktalarına göre dönemler içinde ele alınacaktır. Filmler, dönemlerin tasvirinden sonra eleştirel söylem analizi yöntemi ile incelenecektir. Sonuç olarak, bu olguya ilişkin genel görünüm, ilişkin sinemasal hafızayı ortaya çıkartmak amacıyla, dönemler içindeki gerçeklikler, akademik çerçeve ve sinemasal imajla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess Turkish squatters, namely `gecekondu? over the image in cinema in terms of a visual urban archive. In order to analyze this representation in cinema as an urban image, both the cinematic production and urban theoretical approaches about migration and gecekonduzation process are discussed in order to find out the parallelism between the stories of gecekondu in these two fields, and to crosscheck the cinematic image of gecekondu. Therefore, the study is held in accordance with the epochs due to the break points of the history of the phenomenon. The movies are analyzed through a critical discourse analysis after the depiction of each epoch. Finally, the picture of the phenomenon is compared with the actuality of the epochs, academic framework and the cinematic image with the purpose of revealing the cinematic memory about it.