Poly (DL-lactic-co-glycolic acid) microparticles and synthetic peptide drug conjugate for anti-cancer drug delivery
Anti-kanser ilaç taşınması için poli (laktid-ko-glikolit) mikroparçacık ve sentetik peptit-ilaç konjugasyonu
- Tez No: 255341
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR GÜNDÜZ, PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kanser hücrelerin kontrolsüz çoğalma ve yayılma özelliği kazandığı bir hastalıktır. Kanserin kemoterapi ile tedavisinde ilaçlar genelde sistemik olarak verilir ve kan yolu ile vücuda dağılır. Ancak kanserli hücrelerin yanı sıra sağlıklı hücrelerde de ilaç seviyesi toksik düzeylere ulaştığında ciddi yan etkilere neden olmaktadır. Kemoterapi ile ilgili bir başka önemli problem de antikanser ilaçlara karşı gelişen dirençtir (çoklu ilaç direnci).Doksorubisin (Dox) meme kanseri tedavisinde temel bir ilaç olmakla birlikte kalp hücrelerindeki toksik etkisi nedeniyle hastalık ve ölüm riskini arttırmaktadır. Tümörlerin Dox'a karşı direnç geliştirmeleri de kanserli hastalarda tedavinin başarısız olmasının önemli nedenlerinden bir diğeridir.Dox'a bağlı toksisitenin önlenmesi için bir yöntem ilacın kalp kasını besleyen damarlara girmesini engelleyen ve düşük dozlar kullanılmasına imkan veren polimer ilaç taşıma sistemleri kullanılmasıdır. Bu çalışmada Dox, PLGA mikroparçaçıklarına tekli mikroemülsion veya çiftli mikroemülsiyon çözücü buharlaştırma yöntemleri ile tutuklanmıştır. Farklı formülasyonlar oluşturularak en yüksek ilaç tutuklama miktarına sahip olan mikroküreler seçilmiştir. Yaklaşık 20 gün boyunca ilacı salma kapasitesi olan mikroküreler üretilmiştir.Bazı virüslerin yüzeylerinde bulunan proteinler hücre zarından geçebilme özelliğine sahip özel diziler içerirler. HIV virüsünün TAT peptidi böyle bir diziye sahiptir. TAT peptit kendisine tutturulmuş moleküllerin de hücre zarından geçebilme yeteneğini arttırmaktadır. Bu çalışmada TAT peptidinin Dox'u dirençli hücrelere etkili bir şekilde taşıdığı ve dirençli hücrelerde ilaç yoğunluğunu arttırarak ilaç dirençliliğinin kısmen önüne geçebildiği gösterilmiştir. Sitotoksisite çalışmaları Dox-TAT bileşiminin Dox dirençli MCF-7 tümör hücrelerinde serbest ilaçtan daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a group of diseases in which normal cells are converted to cells capable of autonomous growth and invasion. In the chemotherapeutic control of cancer, drugs are usually given systemically so they reach toxic levels in healthy cells as well as cancer cells. This causes serious side effects. Another important problem with chemotherapy is resistance developed to cytotoxic drugs (multi drug resistance).Doxorubicin (Dox) occupies a central position in the treatment of breast cancer. However doxorubicin induced cardiac toxicity is associated with a high incidence of morbidity and mortality. Resistance of malignant tumors to Dox is another important cause of treatment failure in patients with cancer.One approach to overcome Dox-related toxicity is to use polymeric drug carriers, which direct the Dox away from heart tissue, and allow usage of lower dosages. In this present study two different anti-cancer drug delivery methods were evaluated. Dox was encapsulated in PLGA microparticles by single and double microemulsion solvent evaporation techniques. The highest entrapment of doxorubicin within PLGA microspheres obtained by optimization of process parameters. A sustained release of doxorubicin was obtained for 20 days.Several protein transduction domains are known to have the ability to pass through biological membranes. One such peptide is HIV-1 TAT. In this study TAT was evaluated for its ability to carry Dox into Dox resistant MCF-7 tumor cells. Dox peptide conjugate was more potent than free drug. The concentration of drug in resistant cancer cells was increased indicating a partial reversal of drug resistance.