Development of an activity based risk assessment tool using integrated duration?cost influence network
Bütünleştirilmiş süre?maliyet etki ağı ile aktivite bazlı bir risk değerlendirme programı geliştirilmesi
  1. Tez No: 255361
  2. Yazar: AHMET HAMDİ ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda inşaat sektöründeki rekabet ortamının giderek artması, inşaat projelerinin maliyet ve sürelerinin gerçekçi olarak tahmin edilmesini ve risklerin etkilerinin doğru bir şekilde hesaplanmasını gerekli kılmıştır. Bu tez kapsamında geliştirilen programın amacı, Tah ve Poh (2006) tarafından geliştirilen bütünleştirilmiş süre-maliyet etki ağı ile aktivite bazlı risk değerlendirme yöntemini baz alarak, inşaat projelerinde gerçekçi bir maliyet ve süre tahmini yapılabilmesini sağlamaktır.Bu tez kapsamında proje süresindeki ve maliyetindeki artışı tahmin etmek için aktivite bazlı süre ? maliyet etkileşim ağı modelinin kullanıldığı web tabanlı bir risk değerlendirme programı geliştirilmiştir. İnşaat projelerine özel bir risk yapısı oluşturulmuş ve risk etkilerinin aktivite bazında incelenmesini sağlayacak bir yöntem geliştirilmiştir. Programda Monte Carlo benzetimi ve çok kriterli risk ölçüm yöntemleri kullanılmış, sonuçların güvenilirliği geleneksel yöntemlerle karşılaştırılarak, programın güvenilirliği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the construction sector is becoming more competitive in recent years, it has become more important to estimate the duration and cost of the construction projects and to calculate the risks? effects correctly. The aim of this thesis is to estimate the duration and cost of construction projects accurately using an activity based risk assessment method which is based on the integrated duration ? cost influence network diagram model proposed by Tah and Poh (2006).Within the context of this thesis, a web based risk assessment tool using the integrated duration ? cost influence network at an activity level is developed to estimate the possible cost overrun and delay in construction projects. Risk breakdown structure for construction projects is created which enables the evaluation of risk effects at an activity level. The developed tool uses Monte Carlo Simulation Technique and Risk Rating Method. The results of the developed tool are compared with those of traditional methods and the reliability of the developed tool is validated.