Development of a stability analysis program for block type quay walls and comparison of block placing methods
Blok tipi rıhtım duvarlarının stabilite analizi için bilgisayar programı geliştirilmesi ve blok yerleştirme metotlarının karşılaştırılması
- Tez No: 255364
- Danışmanlar: DR. IŞIKHAN GÜLER, PROF. DR. AYŞEN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Blok tipi rıhtım duvarları Türkiye'de ve dünyada bağlanma yapısı olarak sıkça kullanılan duvarlardır. Bu çalışmada blok tipi rıhtım duvarlarının stabilite analizi pseudo-statik metot kullanılarak yapılmıştır. Blok tipi rıhtım duvarlarının tasarımı için QSAP (Excel programı kullanılarak) adında bir program geliştirilmiştir. QSAP, Kıyı ve Liman Yapıları Deprem Teknik Yönetmeliğine (2008) uygun çözüm almaktadır. Programın güvenilirlik kontrolleri için 1999 Marmara depreminde zarar gören Derince Limanı blok tipi rıhtım duvarı için yapılmış elle çözüm ve saha ölçümleri kullanılmıştır. Yeni bir yerleştirme metodu olarak önerilen ?sırtçantası? metodu da QSAP kullanılarak incelenmiş ve geleneksel şekilde yerleştirilmiş blok tipi rıhtım duvarı ile karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Block type quay walls are commonly used as berthing structures both in Turkey and worldwide. In this study, stability analysis of block type quay wall is carried out using pseudo-static method. A computer program named QSAP (using Excel spreadsheet) has been developed for the design of block type quay walls. QSAP has been prepared based on the rules of Turkish Seismic Design Codes for Coastal Structures, 2008. Reliability of this program is verified by a comparative study of Derince Port block type quay wall, damaged in Marmara earthquake (1999), with manual solution and field measurements. A newly introduced placement methodology ?Knapsack? is also studied with QSAP and the results are compared with the conventional placement method.