İstinat duvarı analizleri
Analysis of retaining structures
- Tez No: 139647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT NURİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Çeşitli amaçlarla yapılan düşey kazılarda, yapılan kazının güvenliğinin sağlanması uzun süre insanları meşgul etmiştir. Orta çağda siperlerin güvenliğini sağlamak için askeri uzmanlar büyük uğraşlar vermiştir. Yapılan bu çalışmalar bilimsel araştırmalar içinde temel oluşturmuştur. Bilimsel çalışmaların en önemlileri, günümüzde de geçerliliğini koruyan Coulomb ve Rankine tarafından yapılan çalışmalardır. Gelişen teknoloji ile birlikte dayanma yapıları da gelişmiş ve ihtiyaçlara göre çeşitlilik kazanmıştır. Bölüm 2' de uygulanan istinat duvarı tipleri verilmiştir. Bu istinat duvarı tipleri kullanım yeri, zemin koşulları, kazı derinliği ve maliyet gibi durumlar göz önünde bulundurularak seçilir. Yapılan dayanma yapılarının güvenliği için en önemli etken arkasındaki zeminin uyguladığı toprak basıncıdır. Bölüm 3'de aktif toprak basıncının Coulomb ve Rankine teorilerine göre hesabı anlatılmaktadır. Aynı zamanda duvar önündeki zeminden dolayı oluşan pasif toprak basıncı ve duvar arkasında ilave yük bulunması durumunda oluşacak olan sürşarj basıncından da bahsedilmektedir. Bölüm 4'te ise oluşan bu kuvvetlerin duvara etkisi ve temel tabanındaki zeminde oluşan gerilmelerden bahsedilmektedir. Yapılan bütün dayanma yapılarında yapının stabilitesi kontrol edilmelidir. Bölüm 5'te istinat duvarlarının stabilitesi için sağlanması gereken şartlar anlatılmıştır. Yapılan hesaplar sonucu bulunan değerler güvenlik sayıları uygulanarak stabilite tahkikleri yapılmaktadır. Bölüm 6'da ise çeşitli zemin koşullan ve farklı duvar yükseklikleri için aktif toprak basınçları hesaplanmıştır. Hesaplanan bu değerler istinat duvarları için yapılan ön projelendirmede kullanılabilir. Günümüzde bilgisayar teknolojisi çok gelişmiş ve yaşamımızı kolaylaştırmıştır. Bölüm 7 'de Visual Basic programlama dili ile istinat duvarı analizi yapan bilgisayar programı geliştirilmiştir. Yapılan bu programla betonarme konsol istinat duvarı analizi yapılabilmektedir. Programda toprak basınçları Coulomb teorisi esas alınarak hesaplanmaktadır. Oluşan deprem kuvvetleri ise Mononobe-Okabe tarafından geliştirilen eşitlikler ile yapılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Dayanma yapıları, yanal toprak basınçları, istinat duvarlarının stabilitesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Safety of deep excavations is an impotant problem that human beings have to deal with in many construction works. In the middle age, specialist member of of the army gave a great effort to increase the safety of the shield sides. These are the building blocks of the scientific researchs in this feild. Most valuable ones of these reseachs are the Coulomb and Rankine's investigations that are still acceptable today. With the development of the technelogy a great advance is observed in retaining structure types and techniques. In Section 2 most commonly used retaining structure types are given. Site conditions, soil profile, excavation depth and the economy are the most important factors that designate the retaining structure type. The earth pressure applied by the backfill soil is the most effective factor that control the overall stability of the structure. In Section 3 determination of active earth pressures according to the Coulomb and Rankine Theories is given. Passive earth pressure which is the result of the soil present in front of the wall and the surcharge pressure wich is the result of surcharge load over the backfill soil is also taken up in this section. Effects of these forces to the wall and changes in the stress distribution at the faundation soil is given in Section 4. In the design of all the retaining structures it is necessary to check the stability of structure. In Sction 5 the provisions that have to be obeyed in order to get a steable structure is presented. At the result of the stability analysis factors of safty are calculated and compared with the desired safety factors. Active earth pressures for different soil conditions and wall heights are calculated in Section 6. These valves can be used in the preliminary design of retaining structures. Today, PC technology is improving day by day and it brings many facilities in our lives. In Section 7 a computor program is writtin in Visual Basic for the design of retaining structures. Analyses of reinforced concrete walls can be done with this programme. Coulombs earth pressure theory is used in the determination of the earth pressures. Seismic forces are calculated by using the Mononobe-Okabe method. Keywords : Retaining structures, active earth pressures, stability of retaining structure. XI