Reliability-based design model for rubble-mound coastal defense structures
Taş dolgu kıyı koruma yapıları için güvenilirliğe dayalı tasarım modeli
  1. Tez No: 255372
  2. Yazar: GÖKÇE ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERGİN, PROF. DR. CAN ELMAR BALAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, taş dolgu kıyı koruma yapılarının güvenilirliğe dayalı modellemesini, önceden belirlenmiş olan yapı hasar seviyeleri ve ekonomik ömürlerini kullanarak zamana bağlı güvenilirlik sonuçlarını veren ve kullanımı kolay olan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.Bu model aşağıdaki başlıkları yapmayı hedeflemektedir:1.Tasarım parametrelerindeki belirsizlikleri belirlemek.2.Tasarım aşamasındaki ve halihazırda kullanılmakta olan taş dolgu kıyı yapılarının hasar yüzdesini ve yıkım risklerini değerlendirmek.3.Limit durum fonksiyonlarının ve buna bağlı olarak güvenilirliğe dayalı tasarımı amaçlanan taş dolgu kıyı koruma yapılarının herbir tasarım parametresine olan hassasiyetini araştırmak.Bu çalışmada, kıyı mühendisliğinde halen kullanılmakta olan güvenilirliğe dayalı tasarım çalışmalarından farklı olarak yeni bir tasarım yapan ve kıyı mühendisliği konusunda çalışan herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir bilgisayar programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new computer model (tool) for the reliability-based design of rubble-mound coastal defense structures is developed in which design is carried out in a user frienly way giving outputs on time variant reliability for the predetermined lifetimes and damage levels. The model aims to perform the following steps:1.Determine the sources of uncertainties in design parameters2.Evaluate the damage risk of coastal structures which are at design stage and are recently constructed.3.Study the sensitivity of limit state functions to the design parameters.Different from other reliability studies on coastal projects, a new design computer program is developed that can be easily used by everyone working in coastal engineering field.