Experimental and numerical studies on block type quay walls under dynamic loading
Dinamik yükleme altında blok tipi kıyı yapıları üzerine deneysel ve sayısal çalışmalar
- Tez No: 338237
- Danışmanlar: PROF. AYŞEN ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışmada, blok tipi kıyı yapısının dinamik davranışı iki farklı suya doygun granüler geri dolgu malzemesi (Dolgu Malzemesi 1 ve Dolgu Malzemesi 2) kullanılarak farklı frekanslar için 1 g sarsma tablası testleri ile araştırılmıştır. Deneyler sırasında, ivmeler, boşluk suyu basınçları, zemin basınçları ve yer değiştirmeler ölçülmüştür. Suya doygun zemin basıncının düzenli bileşinin dağılımı ve etki noktası, anroşman-blok ve blok-blok arasındaki sürtünme katsayıları performansa dayalı tasarım yönteminin temel parametrelerini elde etmek amacıyla deneysel olarak belirlenmiştir. Deneysel çalışmalar, PLAXIS V8.2 bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirilen sayısal çalışma ile bütünleştirilmiştir. Suya doygun toplam zemin basınçları ve yatay yer değiştirme sonuçlarının karşılaştırması, sayısal çalışmanın deney koşullarını başarıyla benzeştirdiğini göstermektedir. 1999, Doğu Marmara Depremi?nde hasar gören Derince Limanı?ndaki blok tipi kıyı yapısının saha verileri kullanılarak bir durum çalışması yapılmıştır. PLAXIS V8.2 ile Derince Limanı için elde edilen yatay yer değiştirmeler, referans değerler ile oldukça uyumludur. Yatay yer değiştirme ölçüm sonuçları, PIANC (2001)?de verilen ?davranışa dayalı tasarımda kabul edilebilir hasar seviyeleri? göz önünde tutularak tartışılmıştır. Derince Limanı, blok tipi kıyı yapısı için gerçekleştirilen sayısal çalışmanın sonuçları, PIANC (2001)?de verilen performansa dayalı tasarım için öngörülen hasar parametrelerinin blok tipi kıyı yapılarının sismik tasarımında uglulanabilirliliğinin bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic response of block type quay wall was investigated by 1 g shaking table tests for one, two, three block(s) for different frequencies using two different saturated granular backfill materials (Soil 1 and Soil 2). During the experiments accelerations, pore pressures, soil pressures and displacements are measured. Distribution of the fluctuating component of total saturated soil pressure and application point, friction coefficients between the rubble-block and block-block are determined experimentally to form a base for the ?performance based design method?. The experimental studies completed with numerical studies carried out using PLAXIS V8.2 software program. Comparisons of all soil pressure and horizontal displacement results show that experimental conditions are simulated succesfully with numerical study. A case study was carried out with the site data of Derince Port, block type quay wall which is damaged during Eastern Marmara Earthquake, 1999. Horizontal displacement result obtained by PLAXIS V8.2 for Derince Port, block type quay wall is in very close agreement with the site measurements. Results of measurements for displacement are discussed in view of ?acceptable level of damage in performance based design? given in PIANC (2001). The result of the study performed for Derince Port, block type quay wall using numerical model is a good evidence of the reliability of the definitions of damaged levels given in PIANC (2001) to be used in performance based methods for seismic design of block type quay walls.