Displacement-based seismic rehabilitation of non-ductile RC frames with added shear walls
Sünek olmayan betonarme çerçevelerin depreme karşı perde duvarlarla deplasman esaslı güçlendirilmesi
  1. Tez No: 255376
  2. Yazar: CAN KARAGEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünyanın depremselliği yüksek bölgelerindeki depreme karşı riskli yapıların önemli bir kısmını sünek olmayan betonarme çerçeveli binalar oluşturmaktadır. Sünek olmayan çok katlı betonarme binaların geçmişteki depremlerde yıkılması ağır can ve mal kayıplarına yol açmıştır. Bu tür yapıların depreme karşı güçlendirilmesi deprem riskini azaltmak bakımından tüm dünya için önemli bir meseledir.Bu çalışmada, orta yükseklikteki betonarme çerçevelerden oluşan binaların güçlendirilmesine deplasman esaslı bir yaklaşım sunulmuştur. En az miktarda eklenen perde duvarlar şekil değiştirme seviyelerini genellikle kritik olan zemin kattaki mevcut kolonların dikte ettiği seviyeye indirmek için mevcut sisteme eklenir. Perde duvarların donatılandırılması duvar-çerçeve sisteminin azaltılmış şekil değiştirme istemlerini esas alır. Eleman uçlarındaki dönmeler ise performans değerelendirilmesinde kullanılır. Önerilen deplasman esaslı yöntem ile şekil değiştirme istemlerini gözardı ederek aşırı yük taşıma ve şekil değiştirme kapasitelerinin sağlandığı geleneksel kuvvet esaslı yöntemlerin karşılaştırılması, mevcut kolonların betonarme mantolarla sarılmasının ve güçlendirme perdelerinde sarılmış uç bölgesi oluşturulmasının genellikle gereksiz olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Non-ductile reinforced concrete frame buildings constitute an important part of the vulnerable buildings in seismic regions of the world. Collapse of non-ductile multi story concrete buildings during strong earthquakes in the past resulted in severe casualties and economic losses. Their rehabilitation through retrofitting is a critical issue in reducing seismic risks worldwide.A displacement-based retrofitting approach is presented in this study for seismic retrofitting of medium height non-ductile concrete frames. A minimum amount of shear walls are added for maintaining the deformation levels below the critical level dictated by the existing columns in the critical story, which is usually at the ground story. Detailing of shear walls are based on conforming to the reduced deformation demands of the retrofitted frame/wall system. Member-end rotations are employed as the response parameters for performance evaluation. Initial results obtained from the proposed displacement based approach have revealed that jacketing of columns and confining the end regions of added shear walls are usually unnecessary compared to the conventional force-based approach, where excessive force and deformation capacities are provided regardless of the actual deformation demands.