Large deformation analysis of shells under impulsive loading
Ani yükleme altında büyük deformasyona uğrayan kabuk yapıların incelenmesi
  1. Tez No: 255375
  2. Yazar: MEHMET EVCİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında kabuk yapıların yüksek miktarda ve kısa zaman aralığındaki yüklemeler karşısındaki davranışı sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. Bu amaçla, açık zaman entegrasyonu yöntemini kullanan grafik ara yüzüne sahip bir sonlu elemanlar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen program, büyük şekil değiştirme ve elastik-plastik malzeme özelliğinden kaynaklanan doğrusal olmayan davranışı hesaba katmaktadır.Geliştirilen program ile elde edilen sonuçlar literatürde bulunan deney sonuçları ve ticari bir yazılım olan Ls-Dyna programı benzetimleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde tutarlı sonuçlara ulaşıldığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis large deformation behavior of shell structures under high intensity transient loading conditions is investigated by means of finite element method. For this purpose an explicit finite element program is developed with interactive user interface. The developed program deals with geometric and material nonlinearities which stem from large deformation elastic - plastic behavior.Results of the developed code are compared with the experimental data taken from the literature and simulation results of the commercial finite element program Ls-Dyna. Moreover, sensitivity study is carried out for mesh size, element type and material model parameters. After the comparison and verification of the obtained results, it is concluded that converged and reasonable results are achieved.