Investigating the roles of micrornas in biotic stress responses and functional characterization of a novel ZTL-type F-box protein via virus induced gene silencing
Mikrorna'ların biyotik stres koşullarındaki görevlerinin araştırılması ve yeni bir ZTL-tipi F-box proteininin vırüs indüklenmesi ile gen susturulması yöntemi ile fonksiyonel karakterizasyonu
- Tez No: 255392
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİNUR S. AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Arpa ve buğday Türkiye'de üretilen en önemli tahılların başında gelmektedir ve bu bitkilerin ürün verimini arttıracak moleküler çalışmalar ülke ekonomisinin gelişmesi için çok önemlidir. Külleme ve sarı pas bu bitkileri hasta eden patojenlerin başında gelmektedir ve her yıl önemli miktarda ürün kaybına neden olmaktadır. Şimdiye kadar bu patojenlere karşı klasik genetik çalışmaları ile karşı konulmaya çalışılmıştır, ancak bu çalışmalar başarılı olamamıştır. Dolayısıyla, moleküler bitki-patojen ilişkisi çalışmaları patojenlerle savaşabilmek ve ürün kaybının önüne geçmek için yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu tezde bitki-patojen ilişkilerinin iki farklı boyutu incelenmiştir.İlk kısımda arpa-külleme ve sarı pas-buğday patojen sistemlerinde mikroRNA`ların rolu araştırılmıştır. Virulent ve avirulent patojen enfekte edilmiş bitkilerde mikroRNA`ların ve onların hedef genlerinin ekspresyon seviyeleri mikroRNA mikrodizin analizi ve qRT-PCR deneyleri ile saptanmış ve bu veriler ışığında bu iki sistem icin mikroRNA`ları içeren yeni bir model ortaya konulmuştur.İkinci kısımda, sarı pas enfekte edilmiş buğdaylarda arttığı bulunmuş ZTL-tipi yeni bir F-box proteinin (HvDRF) BSMV aracılığı ile VIGS yöntemi ile külleme bulaştırılmış arpalarda fonksiyonel karakterizasyonu yapılmıştır. Gen susturması sonuçları bu F-box proteininin ırk-spesifik direnç mekanizmalarında pozitif regülatör olarak görev aldığını kanıtlamış ve ZTL tipi F-box proteinlerinin biyotik stres koşullarında da görev aldıklarını ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
Barley and wheat are the two most important crop species in Turkey. Molecular studies for increasing crop yield of these species are very important for the economic benefits of Turkey. Powdery mildew and yellow rust are the two main pathogens, infecting barley and wheat, respectively in our country and causing a great amount of yield loss each year. Till now, classical genetics studies were performed in order to develop resistant barley and wheat cultivars, but these studies have not been succesful. Therefore, molecular plant-pathogen interactions studies are starting to become the new tool to fight against pathogens. In this thesis, two important aspects of plant microbe interactions were investigated.In the first part, the role of microRNAs (miRNAs) in powdery mildew-barley pathosysytem, and yellow rust-wheat pathosystem were studied. The expression levels of miRNAs and their putative targets were investigated via miRNA microarray analysis and qRT-PCR, respectively, in response to virulent and avirulent pathogen infections. These data were used to establish a new model for powdery mildew-barley and yellow rust-wheat pathosystems.In the second part, functional analysis of a novel F-box gene, which was a ZTL-type F-box, was performed by using Barley Stripe Mosaic Virus mediated Virus Induced Gene Silencing. This F-box gene (HvDRF) (Hordeum vulgare Disease Related F-box) was induced upon yellow rust infection and we studied its role in powdery mildew infection. The results confirmed HvDRF as a positive regulator of race specific immunity and enlarged the roles of ZTL-type F-box proteins to biotic stress responses.