Optimization of time-cost-resource trade-off problems in project scheduling using meta-heuristic algorithms
Modern-sezgisel yöntemlerle proje planlamasında zaman-maliyet-kaynak ödünleşim problemlerinin optimizasyonu
- Tez No: 255393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez çalışmasında, proje planlaması ile ilgili zaman-maliyet- kaynak ödünleşim ve kaynak dengeleme problemlerinin en iyi veya yakın en iyi sonuçlarının bulunabilmesi için modern sezgisel yöntemler geliştirilmiştir. Bu amaçla, kaynak dengelemesi, sınırlı ve sınırsız kaynaklı projelerin zaman maliyet analizi, sınırlı kaynaklı tek yapım ve çok yapım yöntemli projelerin zaman çizelgelerinin hazırlanması problemleri incelenmiştir.Literatürdeki Genetik algoritma (GA), tavlama benzetimi, kuantum tavlama benzetimi, deneyimsel algoritma, komşu arama, kuş sürüsü optimizasyonu, karınca koloni optimizasyonu ve elektromanyetik saçılım algoritmaları zaman maliyet problemi çözümü için uygulanmıştır. Bu modern sezgisel algoritmalardan üç yeni melez modern sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Sabit maliyetli zaman maliyet analizi için, melez genetik algoritma tavlama benzetimi yöntemi en iyi sonucu vermiştir.Kaynak dengeleme problemi için, GA ve genetik algoritma tabanlı modern sezgisel yöntemler incelenmiştir. GA dışındaki dört yöntemle, literatürdeki sonuçlarla aynı sonuçlar elde edilirken; test problemlerinin birinde mevcut çözümlerden daha iyi sonuç elde edilmiştir.Sınırlı kaynaklı proje planlaması problemleri için; GA, genetik algoritma tavlama benzetimi, melez genetik algoritma tavlama benzetimi ve kuş sürüsü algoritması literatürdeki test örnekleri ile denenmiştir. Sonuçlar karşılaştırıldığında, Genetik algoritma tavlama benzetimi ve melez genetik algoritma tavlama benzetimi algoritmalarının daha iyi çözümler verdiği görülmüştür.Sınırlı kaynaklı zaman maliyet analizinde kullanılmak üzere literatürdeki 120 aktiviteli tek yapım yöntemli proje setinden, çok yapım yöntemli problem seti elde edilmiştir. Bu analizde genetik algoritma tavlama benzetimi yöntemi en iyi sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, meta-heuristic algorithms are developed to obtain optimum or near optimum solutions for the time-cost-resource trade-off and resource leveling problems in project scheduling. Time cost trade-off, resource leveling, single-mode resource constrained project scheduling, multi-mode resource constrained project scheduling and resource constrained time cost trade-off problems are analyzed.Genetic algorithm simulated annealing, quantum simulated annealing, memetic algorithm, variable neighborhood search, particle swarm optimization, ant colony optimization and electromagnetic scatter search meta-heuristic algorithms are implemented for time cost trade-off problems with unlimited resources. In this thesis, three new meta-heuristic algorithms are developed by embedding meta-heuristic algorithms in each other. Hybrid genetic algorithm with simulated annealing presents the best results for time cost trade-off.Resource leveling problem is analyzed by five genetic algorithm based meta-heuristic algorithms. Apart from simple genetic algorithm, four meta-heuristic algorithms obtained same schedules obtained in the literature. In addition to this, in one of the test problems the solution is improved by the four meta-heuristic algorithms.For the resource constrained scheduling problems; genetic algorithm, genetic algorithm with simulated annealing, hybrid genetic algorithm with simulated annealing and particle swarm optimization meta-heuristic algorithms are implemented. The algorithms are tested by using the project sets of Kolisch and Sprecher (1996). Genetic algorithm with simulated annealing and hybrid genetic algorithm simulated annealing algorithm obtained very successful results when compared with the previous state of the art algorithms.120-activity multi-mode problem set is produced by using the single mode problem set of Kolisch and Sprecher (1996) for the analysis of resource constrained time cost trade-off problem. Genetic algorithm with simulated annealing presented the least total project cost.