Limited quantity flexibility in a decentralized supply chain
Merkezi olmayan bir tedarik zincirinde sınırlı miktar esnekliği
  1. Tez No: 255403
  2. Yazar: SELÇUK KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, tek dönemde piyasaya iki ürün satan bir perakendeci ve bir üreticiden oluşan merkezi olmayan bir tedarik zinciri analiz edilmektedir. Perakendeci tarafından piyasaya sunulan ürünler yakın ürün ailelerinden olup sınırlı sayıdaki özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Perakendeci ilk siparişini ön talep tahminlerine dayalı olarak dönemin başında yapar ve kesin talep bilgisini elde ettikten sonra ilk siparişini güncelleme fırsatına sahiptir. Ancak, perakendecinin son sipariş miktarları ilk siparişleri tarafından sınırlandırılır. Ayrıca, üretici her bir ürün için perakendecinin son siparişini yerine getirmekle yükümlüdür. Üreticinin ürününü temin etmek için iki seçeneği vardır. İlk satınalma seçeneği olağan teslimat olup dönemin başında, perakendecinin ilk siparişinden sonradır. Diğer temin seçeneği ise hızlandırılmış teslimat olup perakendecinin güncellenmiş siparişi alındıktan sonradır. Hızlandırılmış teslimat, olağan teslimata göre daha pahalıdır. Bu ortamda, amacımız bu tip bir sözleşme için analitik bir model sunmak ve perakendeci ve üretici için en uygun politikaları tanımlamaktır. Üç farklı düzeyde sipariş ayarlama esnekliği değerlendirilmiştir: (i) sipariş ayarlama olmadan, (ii) sınırsız sipariş ayarlama ve (iii) sınırlı sipariş ayarlama.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze a decentralized supply chain with a single retailer and a single manufacturer where the retailer sells two products in a single period. The products offered by the retailer consist of families of closely related products, which differ from each other in terms of a limited number of features only. The retailer places initial orders based on preliminary demand forecasts at the beginning of the period and has an opportunity to modify his initial order after receiving perfect demand information. However, the final orders of the retailer are constrained by his initial orders. Furthermore, the manufacturer is obligated to fill the retailer?s final order for each product. The manufacturer has two options for procurement. The first procurement option is regular delivery at the beginning of the period, after the initial orders of the retailer. The next one is expedited delivery, after the updated orders of the retailer are received. The expedited delivery is more expensive than regular. In this setting, our objective is to present an analytical model for this contract and characterize the optimal policies for the retailer and the manufacturer. We analyze three different levels of order adjustment flexibility settings: (i) no order adjustment, (ii) unlimited order adjustment and (iii) limited order adjustment.