Experimental investigation of residual stresses introduced via shot peening and their effect on fatigue life of ball bearings
Bilyalı sertleştirme ile oluşturulan kalıntı gerilmelerin ve bunların bilyalı rulmanların yorulma ömrüne etkilerinin deneysel incelenmesi
- Tez No: 255412
- Danışmanlar: PROF. DR. C. HAKAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, rulman bileziklerinin yuvarlanma yollarında bilyalı sertleştirme yoluyla oluşturulmuş kalıntı gerilmeler ve yorulma ömrüne etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Kalıntı basma gerilmelerinin iyileştirilmesi amacıyla farklı parametrelerle bilyalı sertleştirme operasyonu uygulanmıştır. Kalıntı gerilmelerin ölçümü X-ışınları kırınımı tekniği ile yapılmıştır. Bilyalı rulman üretiminde kalıntı gerilmelerin optimize edilmesi, bu çalışmanın ana hedefidir. En uygun kalıntı gerilme durumunu oluşturan parametrelerin belirlenmesi için; bilyalı sertleştirme ve honlama proses parametreleri üzerinde çalışılmıştır. Bilyalı rulman yorulma ömrü, ömür testleri ile belirlenmiştir ve çalışmanın sonuçlarını göstermesi amacıyla çizelgelenmiştir. Elde edilen verilerin, bilyalı rulman bileziklerindeki kalıntı gerilme dağılımı ve kullanım ömrü optimizasyonu konularında fayda sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, residual stresses introduced via application of shot peening on the raceways of bearing rings and their effect on the fatigue life was investigated experimentally. For improvement of residual compressive stress state, shot peening operation with different parameters was utilized. Residual stress measurements were conducted via X-ray diffraction technique. Optimization of residual stress state during the production of ball bearings is the main target of this study. Process parameters for shot peening and super-finishing were studied for determination of the parameters that induce the most favorable residual stress state. The fatigue life of ball bearings were determined by life cycle tests and tabulated to show the results of the study. The results of the thesis are believed to help for optimization of residual stress distribution and improvement of service life of ball bearings.