Assessment of criteria-rich rankings for decision makers
Zengin kriterli sıralamaların karar vericiler için değerlendirilmesi
- Tez No: 255411
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, PROF. DR. SENCER YERALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Devletler için çevre politikaları belirlemek zor bir iştir. Verilen kararların nicel ve analitik çalışmalara dayandırılması beklenmektedir. Öte yandan, birçok karar doğası gereği, nicel yaklaşımlarla anlaşılması zor olan politik cihetlere sahiptir. Çevresel şartların iyileştirilmesi konusundaki eforun dağılımı politik kuruluşlara bırakılır. Bu açıdan, çevresel ölçekler oluşturarak ülkelerin değerlendirilmesi ve ardından ülkelerin bu ölçeklere göre sıralanması yaygın bir uygulamadır. Belki en yaygın olarak tanınan çevresel sürdürülebilirlik ölçeği, Çevresel Performans Ölçeği-2008 (EPI-2008), Yale ve Columbia üniversitelerinin ortak çalışması sonucunda ortaya çıkan, 6 adet ana politika kategorisi ve 25 ölçekten oluşan kompozit bir ölçektir.Bu çalışmada, karar verme sürecine destek vermek ve yol göstermek amacıyla analitik araçlar geliştirilmiştir. Modeller, eldeki verinin güvenilir nicel özelliklerine bağlı kalınarak dikkatlice şekillendirildi ve böylelikle eldeki veri işlenerek daha anlamlı ifadelere dönüştürüldü. Bu şekilde, EPI-2008 kullanılarak ülke sürdürülebilirliğine ışık tutan anlamlı matematiksel modeller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental policymaking is a difficult issue for governments. It is desirable to have the decisions based on the results of quantitative and analytical studies. On the other hand, by their very nature, many such decisions have political aspects, whose subtleties are difficult to be captured by quantitative approaches alone. It is left to the political establishments to decide how best to allocate the efforts to improve environmental conditions. In this respect, evaluating the countries by generating environmental indices and the subsequent ranking of the countries with respect to those indices is a common practice. Perhaps the best known environmental sustainability index, the Environmental Performance Index-2008 (EPI-2008), is a composite index that comprises 6 core policy categories and 25 indicators.While recognizing the qualitative aspects of such decision making, in order to support and guide the policymaking process, we develop analytical tools to assist the process. We carefully delineate our models to be limited only to the provable quantitative properties of the available objective data. However, such data are processed into more meaningful statements concerning the available options. Specifically, using EPI-2008, meaningful mathematical models that shed further light onto the country sustainability measures are developed.