The campaign routing problem
Kampanya rotalama problemi
  1. Tez No: 255413
  2. Yazar: EMRAH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, seçici ve zaman pencereli yeni bir rotalama problemi tanımlanmıştır. Kampanya rotalama problemi adı verilen genel problemin iki özel halinin, bilinen gerçek hayat karar problemlerine denk geldiği gösterilmiştir; bunlar, seçim kampanyası rotalama problemi (SKRP) ve YİBO gezici deney projesi rotalama problemi (GPRP)'dir. SKRP, iki ana karar üzerine kuruludur. İlk karar, kampanya boyunca ziyaret edilecek yerlerin verilen bir kritere göre seçilmesi; ikincisi, seçilen yerlerin ikişer veya tek başına günlere atanmasıdır. GPRP'de yerler günlere birer birer atanır. Kararlar klasik tanımdan farklı özellikteki zaman pencerelerini gözeterek alınır. Problemin modellenmesi için klasik matematiksel programlama ve iki aşamalı programlama yöntemi kullanılmış, bu yöntemler ile birlikte sezgisel bir yaklaşım geliştirilmiştir. Gerçek hayat verilerinden türetilen test problemleri üzerinde sayısal deneyler yapılmıştır. Deney sonuçları, geliştirilen çözüm yöntemlerinin kısa zamanlarda iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new selective and time-window routing problem is defined for the first time in the literature, which is called the campaign routing problem (CRP). The two special cases of the CRP correspond to the two real-life problems, namely political campaign routing problem (PCRP) and the experiments on-wheels routing problem (EWRP). The PCRP is based on two main decision levels. In the first level, a set of campaign regions is selected according to a given criteria subject to the special time-window constraints. In the second level, a pair of selected regions or a single region is assigned to a campaign day. In the EWRP, a single selected region (school) is assigned to a campaign day. These two problems are modeled using classical mathematical programming and bi-level programming methods, and a two-step heuristic approach is developed for the solution of the problems. Implementation of the solution methods is done using the test instances that are compiled from the real-life data. Computational results show that the solution methods developed generate good solutions in reasonable time.