Particle methods for bayesian multiobject tracking and parameter estimation
Parçacık metodları ile çoklu nesne izleme ve parametre kestirimi
  1. Tez No: 255415
  2. Yazar: EMRE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde belli problemlerin çözümünde parçacık filtresi olarak da bilinen sıralı Monte Carlo (SMC) tekniklerini kullanan yöntemlerde iyileştirmeler yapılmıştır. Ele alınan ilk problem olan Bayes yaklaşımlı çoklu hedef izleme (ÇHİ) problemi için Dirichlet süreci (DS) temelli parametrik olmayan Bayes modellerinin kullanımı önerilmiştir. İkinci problem, önerilen DS temelli ÇHİ algoritması için önemli bir uygulama alanı teşkil eden, konuşma sinyallerinde ses yolu rezonans frekanslarını izleme problemidir. Son olarak, doğrusal ve Gauss olmayan durum uzay modellerinde parametre kestirimi amaçlı kullanılan SMC temelli bir algoritma incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında iz yörüngesini temel olarak alan algoritmalar için regülerizasyon teknikleri kullanılarak iyileştirme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a number of improvements have been established for specific methods which utilize sequential Monte Carlo (SMC), aka. Particle filtering (PF) techniques. The first problem is the Bayesian multi-target tracking (MTT) problem for which we propose the use of non-parametric Bayesian models that are based on time varying extension of Dirichlet process (DP) models. The second problem studied in this thesis is an important application area for the proposed DP based MTT method; the tracking of vocal tract resonance frequencies of the speech signals. Lastly, we investigate SMC based parameter estimation problem of nonlinear non-Gaussian state space models in which we provide a performance improvement for the path density based methods by utilizing regularization techniques.