Comparison of various SVC topologies and control strategies for heavy industry
Ağır sanayi için değişik SVC topolojilerinin ve kontrol stratejilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 255414
- Danışmanlar: DR. H. BİLGE MUTLUER, PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ağır Sanayi bölgelerinin güç kalitesi konusunda, özellikle demir çelik fabrikaları için, özel çözümlere gereksinim vardır. Yüksek harmonik akımları, dengesiz durumlar, aktif ve reaktif güçlerin hızlı değişimi, bu fabrikalarda çok yaygındır. Türkiye'de bulunan bu fabrikaların tamamına yakını için modern SVC sistemleri kurulmuştur. Bu tez çalışmasında, alternatif kontrol stratejileri ve kompanzasyon topolojileri araştırılıp gerçek zamanlı verilere dayalı değerlendirmeler yapılmaktadır ve kurulu sistemler ile karşılaştırılmaktadır. Kurulu SVC sistemlerinin, güç kalitesi sorunlarını tam olarak çözemediği ortaya çıkmıştır. Bu tez anlık güç teorisi kullanılarak TCR tabanlı SVC, 3 faz köprü STATCOM ve delta bağlı STATCOM olmak üzere 3 farklı topolojinin tasarımı, analizi ve simulasyon çalışmaları üzerinedir. STATCOM ve TCR tabanlı SVC topolojileri benzer kapasitelerle modellenip, voltaj kalitesine ve reaktif güç kompanzasyonuna katkıları karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Power quality issues of heavy industry, especially iron and steel plants, require special solutions. High levels of harmonic currents, unbalanced operation and light flicker arising from rapid fluctuations of active and reactive power demands are common problems in these plants. Almost all of these plants in Turkey are equipped with modern Static Var Compensator (SVC) Systems. In this thesis, alternative control strategies and flicker compensation system topologies are investigated and evaluated based on real-time field data and compared with the existing SVC systems. It is found out that the currently installed SVCs are not fully capable of solving the power quality issues of EAFs. This thesis is dedicated to detailed analysis, design, control, and simulation of TCR based SVC using instantaneous power theory, Three Phase Bridge Connected STATCOM and Delta Connected STATCOM. These 3 different types of compensators are modelled based on the similar installed capacities and their contribution to voltage quality and reactive power compensation are compared.