Analysis of slot coupled patch antennas using closed form Green's functions
Yarık kuplajlı yama antenlerin kapalı formda Green fonksiyonları kullanılarak incelenmesi
- Tez No: 255416
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasında, kapalı formda Green fonksiyonları moment metoduyla birlikte kullanılarak yarık kuplajlı yama antenlerin incelenmesi için bir yöntem sunulmuştur.Yarık kuplajlı yama antenler açık uçlu mikroşeritler ile beslenmekte bunlar ise yama antene küçük bir yarık ile kuplajlanmaktadır. Mikroşerit hatlar, yarık ve yama üzerindeki akım dağılımı, çatı taban fonksiyonları ile ifade edilmiştir. İlk olarak, göreceli basit bir yapı olan yarık anten önerilen yöntemle incelenmiş, yöntem daha sonra, yarık kuplajlı yama antenler için uyarlanmıştır. Yöntem kullanılarak, genel bir yarık kuplajlı yama antenin mikroşerit hat ve yama üzerindeki akım dağılımları bulunup, daha sonra, bu akım dağılımları ile Prony yöntemi kullanılarak antenin saçılım parametreleri hesaplanmıştır. Parametrik bir çalışma yardımı ile değişik anten bileşenlerinin anten performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Anten performansı üzerindeki değişiklikleri gözlemlemek ve gösterebilmek için akım dağılımı ve geri dönüş kaybı hesapları fiziksel olarak değiştirilmiş anten yapıları için tekrar edilmiştir. Tüm benzetim ve hesaplamalar HFSS® yazılımı kullanılarak ve literatürdeki benzer çalışmaların sonuçlarıyla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an analysis technique for the slot coupled patch antennas using MoM in conjunction with the closed form Green?s functions is presented. Slot coupled patch antennas are fed by a microstrip open stub which is coupled to the patch through an electrically small slot. Current distributions over the microstrip line, slot line and the patch are represented by rooftop basis functions. First, a relatively simple structure, microstrip coupled slot line is investigated using the proposed technique. Then the method is extended to the slot coupled patch antenna geometry. By using the method, current distributions on the feedline and the patch are calculated for a generic slot coupled patch antenna. Then by using the distributions, return scattering parameters of the antenna is approximated with complex exponentials using Prony?s method. A parametric study is carried out to observe the effect of each antenna component on the antenna performance. Current distributions and return loss calculations are repeated for modified antennas to observe and demonstrate the performance differences. All simulations are verified using HFSS® software and the results available in the literature.