The effect of software design patterns on object-oriented software quality and maintainability
Tasarım kalıplarının nesne tabanlı yazılım kalitesine ve yazılım bakım yapılabilirliğine etkisi
- Tez No: 255418
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması tasarım kalıpları, nesne tabanlı metrikler ve yazılım bakım yapılabilirliği arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Tasarım kalıpları, nesne tabanlı metrikler ve yazılım bakım yapılabilirliği ile ilgili literatür incelenmiş, nesne tabanlı metrikler ve yazılım bakım yapılabilirliği arasındaki ilişki araştırılmış ve daha sonra elde edilen bakım yapılabilirlik belirteci metrikler cinsinden bir uygulamanın tasarım kalıbı kullanımı ile bakım yapılabilirliğinin değişimi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the connection between design patterns, object oriented (OO) quality metrics and software maintainability. The literature on OO metrics, design patterns and software maintainability are reviewed, the relation between OO metrics and software maintainability is investigated, and then, in terms of obtained maintainability indicator metrics, the maintainability change of an application due to usage of design patterns is observed.