Kalman filter based fusion of camera and inertial sensor measurements for body state estimation
Kalman filtre ile tümleştirilen ataletsel ölçer ve kamera ölçümlerinden gövde durum kestirimi
- Tez No: 255419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AFŞAR SARANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ataletsel ölçer ve kamera ölçümlerinin durum kestirimi amacı ile tümleştirilmesison yıllarda aktif bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında tek başınaataletsel ölçerlerin, tek başına kameraların ve iki tür ölçerin bir aradakullanılmasının gövde durum kestirimi başarımına etkisi incelenmiştir. ÖlçerlerKalman Filtre yapısı kullanılarak tümleştirilmiş, bilgisayar ortamında benzetimlerve laboratuar ortamında deneyler gerçekleştirilmiştir. Tek eksen etrafında daireselhareket ile sınırlanan deneylerde dönme açısı ve dönme hızı tahmin edilmektedir.Kısıtlı tutulan hareket bu iki ölçerin tümleştirilmesinin kazandırdıkları konusundaaçık bir değerlendirme ortamı sağlamaktadır. Çalışmada aynı zamanda kalibrasyonhatalarının kestirim başarımına etkisi benzetim ortamında incelenerek bir hassasiyetanalizi yapılmıştır. İki ölçerin bir arada kullanılmasının hatalara karşı gürbüzlüğüarttırdığı gözlenmiştir. Tümleştirme Doğrudan Kalman Filtresi ile yapıldığı gibiDolaylı Kalman Filtresi ile de gerçekleştirilmiştir. Böylece hassas bir dinamiksistem modelinin elde olmasının durum kestirimine etkisi değerlendirilmiştir.Ataletsel ölçerlerden kaynaklanan hata artışının ölçerlerin bir arada kullanılması ilegiderildiği ve bu tümleştirmenin tek başına kamera ile durum kestiriminden de dahaiyi sonuç verdiği benzetimlerde ve donanım ile yapılan deneylerde gözlenmiştir.Ataletsel ölçerler ve kameraların bir arada kullanılmasının zamanla artan hatalarıengellediği ve durum kestirimi hassasiyetini arttırdığı görülmektedir. Sonuçlar buiki ölçerin bir arada kullanılmasının çok serbestlik dereceli sistemlerde de başarıolabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The focus of the present thesis is on the joint use of cameras and inertial sensors, arecent area of active research. Within our scope, the performance of body stateestimation is investigated with isolated inertial sensors, isolated cameras and finallywith a fusion of two types of sensors within a Kalman Filtering framework. Thestudy consists of both simulation and real hardware experiments. The body stateestimation problem is restricted to a single axis rotation where we estimate turnangle and turn rate. This experimental setup provides a simple but effective meansof assessing the benefits of the fusion process. Additionally, a sensitivity analysis iscarried out in our simulation experiments to explore the sensitivity of the estimationperformance to varying levels of calibration errors. It is shown by experiments thatstate estimation is more robust to calibration errors when the sensors are usedjointly. For the fusion of sensors, the Indirect Kalman Filter is considered as well asthe Direct Form Kalman Filter. This comparative study allows us to assess thecontribution of an accurate system dynamical model to the final state estimates.Our simulation and real hardware experiments effectively show that the fusion ofthe sensors eliminate the unbounded error growth characteristic of inertial sensorswhile final state estimation outperforms the use of cameras alone. Overall we candemonstrate that the Kalman based fusion result in bounded error, high performanceestimation of body state. The results are promising and suggest that these benefitscan be extended to body state estimation for multiple degrees of freedom.