Implementation and performance evaluation of a three antenna direction finding system
Üç antenli yön kestirme sistem uygulaması ve performans analizi
- Tez No: 255428
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yön kestirme sistemleri, doğruluk oranını belirli miktarda arttırmak için genellikle birden fazla antene sahiptir. Bu tezde, Üç Antenli Yön Kestirici yapılmış ve performans değerlendirmesi anlatılmıştır. Çok antenli yön kestirme sistemleri daha iyi performans göstermesine karşın, üç antenli yön kestirme sistemi, daha sade olması yönüyle kullanışlıdır ve bu sistem kullanılarak yön kestirme sistemlerinde görülen sorunlar kolayca gözlenip değerlendirilebilir. Bu sistem, geliş yönünün yanca ve yükseklik açılarının hesaplanması için kullanılabilir. Sistem üç monopol anten, RF bölümü, analog/sayısal çeviriciler ve sayısal sinyal işleme birimlerinden oluşmaktadır. Üç kanallı enterferometre, bağıntılı enterferometre, LSE tabanlı bağıntılı enterferometre ve MUSIC algoritmaları incelenmiştir. Yön kestirme sistemlerinde görülen çeşitli sorunlar araştırılmıştır. Bu sorunlar, alma kanallarının kazanç/faz uyumsuzluğu, antenler arasındaki karşılıklı bağlaşım etkisi, birden fazla sinyal yolu ve birden fazla sinyal kaynağıdır. Değişik algoritmaların avantaj ve dezavantajları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
State of the art direction finding (DF) systems usually have several antennas in order to increase accuracy and robustness to certain factors. In this thesis, a three antenna DF system is built and evaluated. While more antennas give better DF performance, a three antenna system is useful for system simplicity and many of the problems in DF systems can be observed and evaluated easily. This system can be used for both azimuth and elevation direction of arrival (DOA) estimation. The system is composed of three monopole antennas, an RF front end, A/D converters and digital signal processing (DSP) units. A number of algorithms are considered, such as, three channel interferometer, correlative interferometer, LSE (least square error) based correlative interferometer and MUSIC (multiple signal classification) algorithms. Different problems in DF systems are investigated. These are gain/phase mismatch of the receiver channels, mutual coupling between antennas, multipath signals and multiple sources. The advantages and disadvantages of different algorithms are outlined.