Two-sided assembly line balancing models and heuristics
Çift taraflı montaj hattı dengeleme modelleri ve sezgisel yöntemleri
  1. Tez No: 255427
  2. Yazar: UĞUR ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada tip-1 ve tip-II çift taraflı montaj bandı dengeleme problemleri üzerinde duruldu. Bu probleme fiziksel olarak büyük ürünlerin üretimi için çift taraflı montaj bandının kullanıldığı üretim ortamlarında rastlanır.Tip-I problemler için sabit bir zaman aralığı için belrlenen bir üretim hedefi bulunur ve amaç en kısa montaj bandı uzunluğu ile bu üretim kapasitesine ulaşmaktır. Diğer taraftan, tip-II problemleri sabit montaj bandı uzunluğu ve iş gücü ile en yüksek üretim seviyesine ulaşmaya odaklanır. Problemleri optimum bir şekilde çözebilmek için her tip problem için ikişer matematiksel model geliştirildi. Zaman ve hafıza sınırlamalarına bağlı olarak, büyük problemlere matematiksel modellerce bulunan sonuçların kalitesinin düşmesi nedeniyle büyük tip-I problemleri çözmek için iki sezgisel yöntem geliştirildi. Bütün formulasyonlarin geçerliliği küçük literatur problemleriyle doğrulandı ve sunulan metodların performansları büyük literatur problemleriyle test edildi.
Özet (Çeviri)
This study is focused on two-sided assembly line balancing problems of type-I and type-II. This problem is encountered in production environments where a two-sided assembly line is used to produce physically large products. For type-I problems, there is a specified production target for a fixed time interval and the objective is to reach this production capacity with the minimum assembly line length used. On the other hand, type-II problem focuses on reaching the maximum production level using a fixed assembly line and workforce. Two different mathematical models for each problem type are developed to optimally solve the problems. Since the quality of the solutions by mathematical models decreases for large-sized problems due to time and memory limitations, two heuristic approaches are presented for solving large-sized type-I problem. The validity of all formulations is verified with the small-sized literature problems and the performances of the methods introduced are tested with large-sized literature problems.