Computation of radar cross sections of complex targets by shooting and bouncing ray method
Karmaşık hedeflerin radar kesit alanının seken ışın yöntemiyle hesaplanması
  1. Tez No: 255439
  2. Yazar: SALİM ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada cisimlerin Radar Kesit Alanının (RKA) hesaplanması için Seken Işın Yöntemi (SIY) algoritması kullanılarak MATLAB® tabanlı bir kod geliştirilmiştir. SIY rastgele seçilmiş hedeflerin RKA değerini hesaplamak için Geometrik Optik (GO) ve Fiziksel Optik (FO) yöntemlerini beraber kullanan ışın takibine dayalı bir algoritmadır. Sunulan algoritma iki bölümde incelenmiştir; ilk bölümde doğrudan yansıma dışında kalan bölgelerde kodun performansını artırmak için yeni bir yöntem olan ?uyumlu açıklık? önerilmiş ve formüle edilmiş, ikinci bölümde ise algoritmanın çoklu yansımaları hesaplama ve gölgeleme performansı test edilmiştir. ?Uyumlu açıklık? yöntemi ile hedeften geri seken tüm ışınlar toplanıp RKA' ya katkıları hesaplanmıştır. Algoritmanın çoklu yansıma kabiliyeti sadece basit şekiller üzerinde test edilmiştir. Kodun ışın takibi bölümü aynı zamanda gölgeleme algoritması olarak kullanılmıştır. İlk aşamada basit hedefleri modellemek için küre, plaka, silindir ve polihedron gibi basit şekiller kullanılmıştır. Ancak basit şekiller ile karmaşık hedefler bir dereceye kadar modellenebilmektedir. Daha sonraki aşamalarda karmaşık şekillerin daha iyi modellenebilmesi için üçgen parçalar kullanılmıştır. Kodu karmaşık hedefler üzerinde test etmek için Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) formatı olan STL ağ yapısı kullanılmıştır. BDT ortamında modellenen hedefler STL ağ formatında koda taşınmış ve işlem yapılmıştır. Cisimlerin RKA değerlerini bakış açısına göre hesaplayabilmek için farklı döndürme geometrileri kullanılmıştır. Seçilen karmaşık hedeflerde RKA karakteristiklerinin farklı olması göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışmalara ek olarak koddan elde edilen sonuçlar, FEKO yazılımından elde edilen FO, MoM ve MLFMM sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma, kodu mümkün olduğunca geliştirme imkânını bize sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a MATLAB® code based on the Shooting and Bouncing Ray (SBR) algorithm is developed to compute the Radar Cross Section (RCS) of complex targets. SBR is based on ray tracing and combine Geometric Optics (GO) and Physical Optics (PO) approaches to compute the RCS of arbitrary scatterers. The presented algorithm is examined in two parts; the first part addresses a new aperture selection strategy named as ?conformal aperture?, which is proposed and formulated to increase the performance of the code outside the specular regions, and the second part is devoted to testing the multiple scattering and shadowing performance of the code. The conformal aperture approach consists of a configuration that gathers all rays bouncing back from the target, and calculates their contribution to RCS. Multiple scattering capability of the algorithm is verified and tested over simple shapes. Ray tracing part of the code is also used as a shadowing algorithm. In the first instance, simple shapes like sphere, plate, cylinder and polyhedron are used to model simple targets. With primitive shapes, complex targets can be modeled up to some degree. Later, patch representation is used to model complex targets accurately. In order to test the whole code over complex targets, a Computer Aided Design (CAD) format known as Stereo Lithography (STL) mesh is used. Targets that are composed in CAD tools are imported in STL mesh format and handled in the code. Different sweep geometries are defined to compute the RCS of targets with respect to aspect angles. Complex targets are selected according to their RCS characteristics to test the code further. In addition to these, results are compared with PO, Method of Moments (MoM) and Multilevel Fast Multipole Method (MLFMM) results obtained from the FEKO software. These comparisons enabled us to improve the code as possible as it is.