A new field-data based EAF (electric arc furnace) model applied to power quality studies
Güç kalitesi çalışmalarına uygulanmış saha verilerine dayalı yani bir EAO (elektrik ark ocağı) modeli
  1. Tez No: 255438
  2. Yazar: MURAT GÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜL SALOR, PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Elektrik Ark Ocağı (EAO) modellemesi yaygın bir araştırma alanı olarak günümüzekadar süregelmiştir. Bu tez çalışması saha verilerine dayalı yeni bir EAO'ya özgümodel önermektedir. Önerilen modelin geliştirilmesinde kullanılan veriler EAOtesislerinin anlık akım ve gerilim değerlerinin saha ölçümlerinden elde edilmiştir. Bumodel EAO sisteminin dinamik davranışını bütün elektriksel sistem parametrelerinikapsayarak (EAO transformatörü, sekonder devre, elektrot hareketleri ve ark)sunmaktadır. Geliştirilen model, temel frekanstaki değişimleri sergilemek üzere seri,değişken direnç ve reaktör kombinasyonundan ve EAO akımının harmonik ve araharmoniklerini gösterebilmek için bunlara paralel bir akım kaynağındanoluşmaktadır. Önerilen model, kontrol sisteminin ayar noktası EAOtransformatörünün alçak gerilim tarafından görülen empedans değerleri olan AA veDA EAO'ları ifade edebilmektedir. Modelin geçerliliği EMTDC/PSCAD programıkullanılarak yapılan benzetim çalışmaları ile saha ölçümleri karşılaştırılarakdoğrulanmıştır. Önerilen sistem ve gerçek EAO operasyonunun karşılaştırılması ileelde edilen sonuçlar, arada iyi bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Modelin, tekya da fazla sayıda EAO'yu besleyen belirli bir baradaki güç kalitesi problemlerine,esnek AA iletim sistemlerine dayalı çözümler üretirken sağladığı getirileri göstermekiçin çeşitli uygulamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electric Arc Furnace (EAF) modeling has been a common research area to date. Thisthesis work proposes a new field-data based EAF-specific model. The data used indeveloping the proposed model is obtained from field measurements of instantaneousvoltages and currents of EAF the plants. This model presents the dynamic behaviorof the EAF system including all its parts, which are the EAF transformer, thesecondary circuit, the electrodes moving and the arc itself. It consists of a cascadeconnected variable-resistance and ?inductance combination to represent the variationin time of the fundamental frequency, and a current source in parallel with it to injectthe harmonics and interharmonics content of the EAF current. The proposed model iscapable of representing both AC and DC EAFs, whose controllers? set points are theimpedance values seen from the low voltage (LV) side of the EAF transformer. Thevalidity of the proposed model has been verified by comparing EMTDC/PSCADsimulations of the model with the field measurements. The results obtained haveshown quite satisfactory correlation between the behavior of the proposed model and theactual EAF operation. To show the advantages of the model while developingFACTS solutions for power quality (PQ) problem mitigation of a given busbarsupplying single- or multi-EAF installations, various applications are presented.