Order-driven flexibility management in make-to-order companies with flexible shops
Esnek atölyelere sahip siparişe üretim yapan firmalarda siparişe dayalı esneklik tahsisi
- Tez No: 255442
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KAYALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, esnek atölyelere sahip siparişe üretim yapan firmalar için bir operasyonel (kısa vadeli) esneklik yönetimi yaklaşımı önerilmektedir. Bu yöntemde, sipariş inceleme ve sürme teknikleri ile tipik esnek imalat sistemi kararları birleştirilmiştir. Önerilen yöntem, her üretim döneminde atölyeye farklı seviyelerde işlem ve rotalama esneklikleri tahsis edilmesiyle bir atölye ortamı hazırlamaktadır. Sipariş havuzunda bulunan ve gelmesi öngörülen parça tiplerinin çeşitliliği, hacmi ve kritikliği, esneklik tahsisi için ana girdileri oluşturmaktadır. Bir esneklik yönetimi politikası tanıtılmış ve uygun politikanın belirlenmesi matematiksel programlama ve benzetim modellemesinin ortak kullanımı yoluyla gerçekleştirilmiştir. Deneysel bir çalışma yapılarak, önerilen yöntemin kuramsal bir esnek atölye üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, uygun bir politika izlenen dönemsel ve çevrimiçi esneklik yönetiminin, sipariş inceleme ve sürme teknikleri ile birleştirildiğinde talepteki belirsizlik ile başa çıkmak konusunda etkin bir araç olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an operational (short term) flexibility management approach is proposed for make-to-order companies with flexible shops. Order Review and Release (ORR) techniques and typical Flexible Manufacturing System (FMS) decisions are combined in this method. The proposed method prepares a shop environment by allocating process and routing flexibility types at different levels to the shop in each production cycle. Variety, volume, and criticality of the part types in the pool and the anticipated orders constitute the main inputs for flexibility allocation. A flexibility management policy is introduced and determination of the proper policy is realized with the integrated utilization of mathematical programming and simulation modeling. An experimental study is performed to investigate the effects of proposed method on a hypothetical flexible shop. Results show that with an appropriate policy, periodical and online flexibility management can be an effective tool to cope with uncertainty in demand if combined with ORR techniques.