Design and performance of capacity approaching irregular low-density parity-check codes
Kapasiteye yaklaşan düzensiz düşük yoğunluklu eşlik sağlaması kodlarının tasarım ve performansı
- Tez No: 255441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DİKER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, ikili düzensiz Düşük-Yoğunluklu Eşlik-Sağlaması (DYES) kodlarının tasarım ayrıntıları incelenmektedir. Özellikle odaklandığımız konu, düzensiz ortalama değişken düğümü derecesi wa ile 6 uzunluğundaki döngüler arasındaki ödünleşimdir. Bir kodun başarımının, wa değeri kritik bir değere kadar arttırıldıkça düzeldiği fakat daha büyük wa değerleri için 6 uzunluğundaki döngülerin sayısındaki üssel artış nedeniyle kötüye gittiği gözlenmektedir. Tasarladığımız 16,000 ikil uzunluğunda, değişken düğümlerinin çoğunluğunun derecesi 3, kalanı da 2 ve 13 olduğu için 2/3/13 diye adlandırdığımız, ortalama değişken düğüm derecesi wa=3.8 olan düzensiz kodun başarımı, kapasiteye yaklaşan ticari kodlarınkine çok yakındır. Eb/No=1.6 dB değerinde 50,000 kod sözcüğünü çözümlediğimiz 1800 uzunluğundaki kodlardan, düzensiz 2/3/13 kod için gereken zamanın, görece az sayıdaki çözümleme hatası nedeniyle, düzenli (3,6) koda göre %19 daha kısa olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design details of binary irregular Low-Density Parity-Check (LDPC) codes are investigated. We especially focus on the trade-off between the average variable node degree, wa, and the number of length-6 cycles of an irregular code. We observe that the performance of the irregular code improves with increasing wa up to a critical value, but deteriorates for larger wa because of the exponential increase in the number of length-6 cycles. We have designed an irregular code of length 16,000 bits with average variable node degree wa=3.8, that we call `2/3/13? since it has some variable nodes of degree 2 and 13 in addition to the majority of degree-3 nodes. The observed performance is found to be very close to that of the capacity approaching commercial codes. Time spent for decoding 50,000 codewords of length 1800 at Eb/No=1.6 dB for an irregular 2/3/13 code is measured to be 19% less than that of the regular (3, 6) code, mainly because of the smaller number of decoding failures.