S-band hybrid 4 bit phase shifter using cots components
Ticari olarak bulunabilen bileşenler ile S-bant hibrit 4 bit faz kaydırıcı
  1. Tez No: 255443
  2. Yazar: ESER ERKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Mikrodalga ve milimetre-dalga faz kaydırıcılar iletişim ve radar uygulamalarındakullanılan anten dizilerinin en önemli yapılarından bir tanesidir. Elektronik taramalıfaz dizili antenlerin ana hüzmesinin oluşturulmasında ve istenilen alanayönlendirilmesinde, ayrıca anten elemanlarının tasarımına uygun faz değerlerinesahip işaretlerin oluşturulmasında faz kaydırıcı elemanlar kullanılır.Bu çalışmada S-bant hibrit 4 bit faz kaydırıcı tasarımı, benzetimleri, üretimi veölçümleri anlatılmıştır. Bitler faz hatası ve geriye dönüş kaybını en aza indirecekşekilde tasarlanmıştır. Bu bağlamda her bitin üretimi yapılmış ve ölçümügerçekleştirilmiştir. Bu ölçümler, her bir bit kabul edilebilir seviyede çalışana deksürdürülmüştür. Çıkan neticelere ve elde edilen bilgi birikimine göre art ardabağlanan 4 bitin en uygun yerleşimi oluşturulmuştur. Ölçüm sonuçları benzetimlerile karşılaştırılmış ve üretilen faz kaydırıcının tekrarlanabilirliği, seri üretime uygunolup olmadığını görmek için test edilmiştir. Tasarımlar ve benzetimler ADS2008®kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microwave and millimeter-wave phase shifters are one of the most importantstructures of the antenna series that are used in communication and radarapplications. They are used to form the main beam of the electronically scannedphase array antennas and generate the appropriate phase values for the antennaelements design while providing electronic beam steering.In this thesis, S-band hybrid 4 bit phase shifter of 22.5º phase resolution is designed,simulated, fabricated and measured. Bits are separately designed to maintain lowphase errors and return loss. In this manner, fabrication and measurements areperformed for each bit. These measurements are carried on since each bit reached toits acceptable level of operation. According to the outcomes and acquiredknowledge, layout for optimum cascading of 4 bits is developed. Measurementresults are compared with simulations and repeatability is tested to observe if it isconvenient to use in mass production. Designs and simulations are performed byusing ADS2008®.