Direction finding for coherent, cyclostationary signals via a uniform circular array
Düzgün dairesel dizi kullanarak evreuyumlu, çevrimsel durağan işaretlerin yönlerinin bulunması
- Tez No: 255447
- Danışmanlar: DR. ARZU TUNCAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalısmasında, Düzgün Dairesel Dizi ile alınan evreuyumlu, çevrimsel durağansinyallerin gelis açısı kestiriminin yapılabilmesi için, uzaysal yumusatma vearadeğerlendirme teknikleri Çevrimsel Kök MUSIC yöntemi ile birlestirilmektedir.Bilgisayar benzetimleri ile çesitli isaret senaryoları için Çevrimsel Kök MUSIC veGeleneksel Kök MUSIC algoritmaları karsılastırılmaktadır.Çevrimsel durağan süreç, özilinti fonksiyonu gibi olasılıksal parametreleri zamanagöre periyodik olarak değisen bir gelisigüzel süreçtir. İnsan yapımı haberlesmeisaretlerinin bir çoğu tasıyıcı sıklığı, ?chip? oranı, sembol hızı gibi parametrelerindenkaynaklanan periyodiklikleri sebebiyle çevrimsel durağanlık içermektedir. ÇevrimselKök MUSIC algoritması isaret seçici gelis yönü kestirimini sağlayabilmek içinsinyallerin çevrimsel durağanlık özelliklerinden faydalanmaktadır.Çokyollu yayılım ortamlarında gözlenen evreuyumlu isaret probleminin üstesindengelmek için uzaysal yumusatma yöntemi sunulmaktadır. İleri uzaysal yumusatma veileri geri uzaysal yumusatma yöntemleri incelenmektedir. Uzaysal yumusatmakullanımının dizi yapısı üzerindeki sınırlamalarının asılabilmesi içinaradeğerlendirme metodu sunulmaktadır. Bu tezde kullanılan Düzgün Dairesel Diziyapısı doğrudan uzaysal yumusatma uygulamaya uygun olmamasına rağmen,aradeğerlendirme ile bu mümkün olabilmektedir.Bilgisayar benzetimleri ile, Çevrimsel Kök MUSIC ve Geleneksel Kök MUSICalgoritmaları çesitli etkenlerin değisimi altında karsılastırılmaktadır. Farklısenaryoların kullanımı ile isaret türlerinin algoritmaların performansı üzerindekietkisi gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, Cyclic Root MUSIC method is integrated with spatial smoothingand interpolation techniques to estimate the direction of arrivals of coherent,cyclostationary signals received via a Uniform Circular Array (UCA). Cyclic RootMUSIC and Conventional Root MUSIC algorithms are compared for various signalscenarios by computer simulations.A cyclostationary process is a random process with probabilistic parameters, such asthe autocorrelation function, that vary periodically with time. Most of the man-madecommunication signals exhibit cyclostationarity due to the periodicity arising fromtheir carrier frequencies, chip rates, baud rates, etc. Cyclic Root MUSIC algorithmexploits the cyclostationarity properties of signals to achieve signal selectivedirection of arrival estimation.Spatial smoothing is presented to overcome the coherent signals problem in amultipath propagation environment. Forward spatial smoothing and forwardbackward spatial smoothing techniques are investigated. Interpolation method ispresented to cope with the restrictions of spatial smoothing on array structure.Although the array structure that is considered in this thesis (Uniform CircularArray), is not suitable for applying spatial smoothing directly, using interpolationmethod makes it possible.Performance of Cyclic Root MUSIC and Conventional Root MUSIC algorithms arecompared under variation of various factors by computer simulations. Effects ofsignal type on the performance of the algorithms are observed by using differentsignal scenarios.