Assessing risk management maturity: A framework for the construction companies
Risk yönetimi olgunluğunun değerlendirilmesi: İnşaat şirketleri için bir model önerisi
- Tez No: 255453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IREM DİKMEN TOKER, YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT TANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Barındırdığı kompleks süreçler ve ilişki ağından dolayı risk ve belirsizlik inşaat sektöründe diğer sektörlere göre daha yaygın olarak bulunmaktadır. Tüm proje hedeflerinin düzgün bir şekilde yerine getirilmesini hedefleyen risk yönetimi, inşaat projeleri için kritik başarı faktörleri arasında kabul edilmektedir. Günümüzde risk yönetiminin temel esasları inşaat firmaları tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Diğer taraftan, Project Management Institute (PMI) tarafından bildirildiği üzere, risk yönetimi verimliliğinin ölçülmesi kabiliyeti, risk yönetiminin geliştirilmesi gereken alanlarından birisidir.Olgunluk modeli, bir projenin veya organizasyonun belirli bir alandaki kapasitesini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Model, güçlü ve zayıf noktaların ortaya konulmasıyla gelişim için stratejilerin belirlenmesine yardımcı olur. Risk yönetimi alanında çok sayıda olgunluk modeli geliştirilmiştir. Literatür incelendiğinde, genel bir olgunluk modelinden inşaat sektörüne uyarlanan bir risk yönetimi olgunluk modeline de rastlanmaktadır. Fakat ele alındığında, bu modellerin birçoğunun olgunluk değerlendirmesi yapılırken üzerinde durulması gereken konuları özetlediği ve bu şekilde içerik açısından yol gösterdiği görülmüştür. Daha pratik bir yaklaşımla bu modellerin ölçme kabiliyetinin artırılması gerektiğine inanılmaktadır. Bu çalışmada bir inşaat risk yönetimi olgunluk çerçevesi ve beraberinde, kullanım kolaylığı ve etkililik sağlayacak bir anket formu geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, öne çıkan altı risk yönetimi olgunluk modeli incelenmiş, ve tasarlanan yeni model, tedarik zinciri gibi yapım sürecine özgü özellikler ile desteklenmiştir. Geliştirilen modelin kullanılabilirliği, beş büyük ölçekli Türk inşaat firmasıyla yürütülen örnek çalışmalar aracılığıyla test edilmiş ve sonuçlar herbir şirket için değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca toplanan veriler üzerinden belirli kıyaslamalar yapmak amacıyla istatistiksel metodlar kullanılmıştır. Son aşama olarak model, örnek çalışmalardan elde edilen geri bildirimler doğrultusunda revize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its complex nature, risk and uncertainty are more widespread in construction industry than many other industries. Aiming to ensure that all project objectives are met, risk management is considered as a critical success factor for construction projects. The core elements of risk management are now known and used by many organizations. On the other hand, as declared by Project Management Institute (PMI), the ability to measure the effectiveness in managing risk is one of the most important areas that risk management needs to be developed in.Designed to assess the capability of a project or an organization in a particular area, a maturity model aids in determining strengths and weaknesses, and to target improvement strategies accordingly. Several maturity models have been developed for the area of risk management and furthermore, an attempt to adapt a generic risk management maturity model to the construction industry was specified from the literature. All in all, when examined, it was seen that most of these models outline the topics to be investigated in a maturity assessment and provide guidance in terms of content. It was believed that a practical approach was needed and the diagnostic characteristics of these models should be enhanced. Therefore, the aim of this study was to propose a construction risk management maturity framework, together with an easily applicable and effective questionnaire. To achieve this aim, six outstanding risk management maturity models were examined, and the proposed model was further supported with construction-specific attributes such as construction supply chain issues. The applicability of the model was tested through case studies conducted with five large scale Turkish construction companies. The results were evaluated and interpreted for each company and the gathered data were further investigated through statistical tests for certain comparisons. Finally, the questionnaire was revised with respect to the feedback received from the case studies.