Evolution of the Çiçekdaği basin, Central Anatolia, Turkey
Çiçekdağı havzasının evrimi, Orta Anadolu, Türkiye
  1. Tez No: 255454
  2. Yazar: ERHAN GÜLYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETDİN KAYMAKÇI, PROF. DR. ERDİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çicekdağı havzası Geç Paleosen?orta Oligosen döneminde Orta Anadolu Kristalen Kompleksi üzerinde Çankırı Havzasının güney uzantısının bir parçası olarak önülke havzası biçiminde gelişmiştir. Havza Çiçekdağı yükseliminden dolayı birbirinden ayrı iki farklı sedimanter dönem geçirmiştir. Baraklı, Kocaçay ve Boğazköy formasyonları ilk dönemde çökelmiştir ve havzanın hem kuzey hem de güney sektöründe gözlenebilmektedir. Bu birimler denizsel ortamda çökelmişlerdir. İkinci dönem ise kıtasal çökellerle temsil edilen İncik ve Güvendik formasyonları ile tanımlanmaktadır. İlk dönem birimlerinde paleo-akış yönleri düzenli olarak havzanın kuzey ve güney sektöründe güneyi göstermektedir fakat ikinci dönem birimlerinde paleo-akış yönleri havzanın güney sektöründe sadece güneyi göstermesine rağmen kuzey sektörde hem güneyi hem kuzeyi göstermektedir. Bunlara ek olarak ikinci dönem birimlerinde sıkıştırma rejiminin sonuçları olarak progresif uyumsuzluklar ve genç birimlere doğru tane boyunda artış gözlenmektedir. Havza ortasındaki bükülmeden dolayı, birimlerin içsel yapıları ve paleostres verileri havzanın genel olarak sıkıştırma, bölgesel olarak ise genişleme rejimine maruz kaldığını göstermektedir. Bu durum Geç Eosen ? orta Oligocene döneminde bazı normal fayların ters çalışmasına ve Çiçekdağı yükseliminin oluşumuna neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Çiçekdağı basin developed on the Central Anatolian Crystalline Complex (CACC) is a foreland basin developed as the southern integral part of the Çankırı Basin during the Late Paleocene to middle Oligocene. The basin has two compartments separated by the Çiçekdağı High comprises two sedimentary cycles. The oldest cycle comprises Baraklı, Kocaçay and Boğazköy formationsa and is exposed both in the northern and the southern sectors. They were deposited in marine conditions. The second cycle comprises İncik and Güvendik formations and was deposited in continental settings. The first cycle comprises uniformly south-directed paleocurrent directions in both the northern and southern sectors whereas the second cycle deposits are represented by south-directed directions in the southern sector, and bimodal directions in the northern sector. In addition, the second cycle formations contain progressive unconformities and coarsening upwards sequences indicative of thrusting. Internal structures of the units and paleostress data indicate that the basin experienced over-all compression and local extension due to flexural bending. This gave way to inversion of some of the normal faults and uplift of the Çiçekdağı High during the deposition of second cycle in the Late Eocene to middle Oligocene time which subsequently resulted in compartmentalization of the basin.