Overview of solutions to prevent liquid loading problems in gas wells
Gaz kuyularında sıvı dolumunun engellenmesi için çözüm yöntemlerine genel bakış
  1. Tez No: 255539
  2. Yazar: ÖZMEN BİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN ÖZBAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Rezervuar basıncının azalmasıyla zamanla gaz kuyularının üretimleri azalır. Formasyonsıvıları zaman içinde kuyu dibinde biriktiğinden ötürü, hidrostatik basınç yaratarak üretiminbeklenenden erken düşmesine yol açar. Bu ve benzeri problemler ciddi üretim sorunlarıoluşturmadan önce doğru yöntemler kullanılarak engellenmelidir. Kuyuda doğru üretimdizisinin kullanımı bu konudaki başlıca önem taşır. Kullanılan çeşitli yöntemler kuyu dibindesıvı birikmesini belirli bir süre engelleyecek, ancak rezervuar basıncı azalmaya devam ettikçekuyu yeniden sıvı ile dolmaya başlayacaktır. Sıvı dolumunun erken safhalarda teşhisedilmesi ve kuyu özelliklerine uygun bir mücadele yöntemi seçilmesinin önemi büyüktür. Busorun ile mücadele için kuyuya gaz enjekte etme, sıvıyı bir serbest bir piston yardımıylakaldırma, pompalama, üretim dizisinin küçültülmesi gibi bir dizi yöntem kullanılmaktadır. Buaraştırmada teorik verilerle elde edilenler sorunun sistematik çözümü için bir kararmekanizması oluşturulması üzerinde kullanılmıştır. Saha verileri ile doğrulanmaya çalışılanbu karar mekanizmasının belli durumlar için en iyi çözümün bulunmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every gas well ceases producing as reservoir pressure depletes. The usual liquid presence inthe reservoir can cause further problems by accumulating in the wellbore and reducingproduction even more. There are a number of options in well completion to prevent liquidloading even before it becomes a problem. Tubing size and perforation intervaloptimization are the two most common methods. Although completion optimization willprevent liquid accumulation in the wellbore for a certain time, eventually as the reservoirpressure decreases more, the well will start loading. As liquid loading occurs it is crucial torecognize the problem at early stages and select a suitable prevention method. There arevarious methods to prevent liquid loading such as; gas lift, plunger lift, pumping andvelocity string installation. This study set out to construct a decision tree for a possibleexpert system used to determine the best result for a particular gas well. The findings aretested to confirm by field applications as attempts of the expert system.