Assessment of reservoir rock and fluid data for black oil simulation?A case study
?Black oil? simülasyonu için rezervuar kaya ve akışkan verilerinin değerlendirilmesi?Bir örnek çalışma
  1. Tez No: 255540
  2. Yazar: ONUR SUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA, PROF. DR. SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Rezervuar simülasyonu çalışmaları entegre bir rezervuar yönetimi çalışmasındaki temel araçlardan bir tanesidir. Başarılı bir rezervuar simulasyonu uygulaması için rezervuar kayaç ve akışkan özelliklerini temsili veriler gereklidir. Bu çalışma laboratuar ölçümlerinden rezervuar simülasyonu veri dosyasına kadar bir yol haritası ortaya koymayı ve bilinmeyen parametrelerin tahminine yönelik olasılıklı bir yaklaşım getirmeyi hedeflemektedir. Türkiye'de seçilmiş bir petrol sahasına ait rezervuar kaya ve akışkan özellikleri simülatör için girdi veri olarak kullanılacak şekilde hazırlanacak ve yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Reservoir simulation studies are one of the key tools in an integrated reservoir management study. A successful reservoir simulation application requires representative input data for reservoir rock and fluid properties. This study aims to develop a road map from laboratory measurements to the input data file of reservoir simulation and to make a probabilistic approach for the estimation of unknown parameters. Raw data of reservoir rock and fluid properties of a selected oil field of Turkey will be interpreted and prepared in a way that they will be used as input data of a simulator.