Numerical modeling of Balçova geothermal field
Balçova jeotermal sahasının sayısal modellenmesi
  1. Tez No: 255551
  2. Yazar: CAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA, PROF. DR. SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı Ege kıyısının İzmir körfezinde yer alan Balçova jeotermal sahası için sayısal bir model oluşturmaktır. Çalışmada sayısal modelleme için simülasyon programı olan TOUGH2 ve bu programın grafiksel arayüzü olan Petrasim kullanılmıştır.Sahanın doğal durum modellemesi sahanın kavramsal modeli temel alınarak yapılmıştır. Daha sonra, üretim ve enjeksiyon faaliyetlerini içeren 1996 ? 2008 dönemi için tarihsel çakışma yapılmıştır. Modelleme çalışmasının son aşaması sahanın gelecekteki performasını üç farklı senaryo ile belirlemek olmuştur. Birinci senaryoda, 2008 yılındaki üretim ve enjeksiyon debileri 20 yıl boyunca tekrarlanmıştır. İkinci senaryoda, 2008 yılındaki üretim ve enjeksiyon debileri ilk üç yıl boyunca tekrarlanmış, daha sonra her üç yılda bir bu debiler artırılmıştır. Üçüncü senaryoda, 1000 m derinliğe kadar delindiği var sayılan BT-1 kuyusu daha önceden BD-8 kuyusuna basılan suyun bir kısmını bu kuyuya basmak için eklenmiştir. Bu senaryoda, ikinci senaryoya benzer olarak 2008 yılındaki üretim ve enjeksiyon debileri ilk üç yıl boyunca tekrarlanmış daha sonra yeni kuyu dışındaki kuyuların debileri her üç yılda bir artırılmıştır.Senaryolardan elde edilen sonuçların analizi ikinci senaryoda sahanın doğu kısmında yer alan derin kuyuların (BD-6, BD-2, BD-14, BD-9, BD-11, BD-12) ve sahanın batı kısmında yer alan derin kuyuların (BD-4, BD-15, BD-7, BD-5) sıcaklıklarının birinci senaryoya kıyasla daha fazla düştüğünü göstermiştir. Üçüncü senaryoda, sahanın doğu kısmında yer alan kuyuların sıcaklıkları birinci senaryoya kıyasla daha az, sahanın batı kısmında yer alan kuyuların sıcaklıkları ise yine aynı senaryoya kıyasla daha fazla düşmüştür. Derin kuyularda görülen sıcaklık farklılıkları sığ kuyularda gözlenmemiştir. Her üç senaryoda da, derin kuyularının kuyu dibi basıçlarında önemli değişiklikler gözlenmemiştir. Fakat, ikinci ve üçüncü senaryoda sığ kuyularının özellikle B-5 ve B-10 kuyularının kuyu dibi basıçlarında düşmeler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to construct a numerical reservoir model for Balçova geothermal field, which is located in the İzmir bay area of the Aegean coast. A commercial numerical simulation program, TOUGH2 was utilized with a graphical interface, PETRASIM to model the Balçova geothermal field.Natural state modeling of the field was carried out based on the conceptual model of the field, then history matching of production ? injection practices of the field was established for the period of 1996 ? 2008. The final stage of modeling was the future performance prediction of the field by using three different Scenarios. In Scenario-1, production and injection rates in year 2008 were repeated for 20 years. In Scenario-2, production and injection rates in year 2008 were repeated for the first 3 years, then they were increased at every 3 years. In Scenario-3, a new well (BT-1) that is assumed to be drilled to 1000 m depth is added for injecting some portion of water that was injected through BD-8 well. In that scenario, similar to Scenario-2, production and injection rates in year 2008 were repeated during the first 3 years, and then the rates of these wells (except the new well) were increased every three years.Analysis of the results indicated that in Scenario-2, compared to Scenario-1, both the temperatures of deep wells located at the eastern portion of the field (BD-6, BD-2, BD-14, BD-9, BD-11, BD-12) and the temperatures of deep wells located at the western portion (BD-4, BD-15, BD-7, BD-5) decreased more. In Scenario-3, compared to Scenario-1, the deep wells located at the eastern side experienced less temperature drops while the deep wells located at the western side experienced higher temperature drops. Such temperature differences were not encountered in shallow wells. No significant changes in bottom hole pressures of deep wells occurred in all three scenarios. On the other hand, shallow wells, especially B-10 and B-5, responded to Scenario-2 and Scenario-3 as decrease in bottom hole pressures.