Investigation of multilevel inverters for D-statcom applications
D-statcom uygulamaları için çok seviyeli çevirgeçlerin incelenmesi
  1. Tez No: 255566
  2. Yazar: MUSTAFA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çok seviyeli çevirgeçlerin en önemli avantajları akımının düşük harmonik içermesi ve orta gerilim uygulamaları için bağlantı transformatörüne gerek duymamasıdır. Bu sayede kolay taşınabilir ve ekonomik STATKOM sistemleri gerçekleştirilebilir. Karışık kontrol algoritmaları, ölçümde ve beslemede elektriksel izolasyon problemleri bu tür bir uygulamanın en zorlayıcı kısımlarıdır. Bu araştırma kapsamında piyasadaki mevcut güç yarı iletkenleri, sayısal hesaplama ve kontrol donanımları açısından Gerilim Kaynaklı Seri Bağlı Çok Seviyeli Çevirgeç Tabanlı STATKOM un tasarlanabilirliği, gerçekleştirebilirliği ve performansı incelenmiştir. Bu araştırma, 105G129 Nolu Güç Kalitesi Milli Projesi kapsamında TÜBİTAK Kamu Araştırma Projeleri Destekleme Programı (KAMAG) tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The most important advantages of Multilevel Inverters are the absence of a coupling transformer for medium voltage applications and low harmonic current content. In this way, relocatable and economical STATCOM systems can be realized. Complex control algorithms and the isolation problems of measurement devices and power supplies are the main challenging parts of this type of application. In this study, the design, realization, and the performance of a Voltage Source Type Cascaded Multilevel Converter Based STATCOM will be investigated in terms of digital computation, control hardware and the semiconductors devices commercially available in the market. This research work is fully supported by the Public Research Grant Committee (KAMAG) of TUBİTAK within the scope of National Power Quality Project of Turkey with the project No: 105G129.