Performance and thermal reliability comparisons of2-level and 3-level npc voltage source inverters forelectric vehicle drive applications
Elektrikli araç motor sürücü uygulamaları için 2-düzeyve 3-düzey nötr kenetlemeli gerilim beslemelieviricilerin performans ve ısıl güvenilirlik açısındankarşılaştırılması
  1. Tez No: 595874
  2. Yazar: ALİCAN MADAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Farklı anahtarlama tekniklerine sahip iki seviyeli ve çok seviyeli eviriciler, elektrikli araç tahrik uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Elektrikli araç motor sürücü sistemleri için topoloji seçimi ve anahtarlama teknikleri, daha kompakt ve daha verimli tahrik devreleri tasarlama e˘gilimiyle daha da önem kazanmaktadır. Yarı iletkenlerin güç elektroni˘ginde ısıl güvenilirli˘gi de son yıllarda incelenmektedir. Bu tez çalı¸smasında, elektrikli araçlarda kullanılacak 120 kW sabit mıknatıslı senkron motor sürücü devresi için iki yaygın topolojinin çok boyutlu bir kar¸sıla¸stırması yapılmaktadır. ˙Iki seviyeli topoloji ve üç seviyeli nötr nokta kenetli tip gerilim beslemeli evirici çıkı¸s gerilim ve akım kalitesi, ısıl performans, verimlilik, anahtarlama frekansı sınırlaması ve yarı iletken ısıl güvenilirli˘gi açısından kar¸sıla¸stırılmı¸stır. Ayrıca sinüzoidal darbe geni¸sli˘gi modülasyonu ve uzay vektör darbe geni¸sli˘gi modülasyonu teknikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Two-level and multilevel inverters are widely used in electric vehicle drive applications with different switching techniques. Selection of the topology and the switching technique for electric vehicle drives are getting more important with the trend of designing more compact and more efficient drive circuitry. Reliability of semiconductors in power electronics are under investigation in recent years as well. In this thesis, a multidimensional comparison of two common topologies for a 120 kW electric vehicle PMSM (Permanent Magnet Synchronous Machine) drive system is conducted. Two-level topology and three-level NPC (Neutral Point Clamped) type voltage source inverters are compared in terms of output voltage and current quality, thermal performance, efficiency, switching frequency limitation and semiconductor thermal reliability aspects. Also SPWM (Sinusoidal Pulse Width Modulation) and SVPWM (Space Vector Pulse Width Modulation) techniques are under investigation.