Prioritized exploration strategy based on invasion percolation guidance
Kuşatma amaçlı süzülüm temelli önceliklendirilmiş keşif stratejileri
  1. Tez No: 255565
  2. Yazar: MURAT KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN M. ERKMEN, PROF. DR. İSMET ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Arama kurtarma çalışmalarında mobil robotların kullanılmasındaki temel amaç enkaz altında sıkışan kazazedelere en kısa sürede ulaşabilmek ve gerekli kurtarma işlemlerini gerçekleştirebilmektir. Tezimizin motivasyonu arama kurtarma robotlarının enkaz ortamında ilerlerken birbirine bağlı boşlukları tespit edebilmesi ve bu yönde arama çalışmalarının hızlandırılabilmesi gerçeğine dayanmaktadır. Arama kurtarma robotlarının engellere takılmadan enkaz ortamında mobilitesini koruyarak ilerlemesi istenildiğinden; mobil robotun yönlendirilmesinde ortamda yer alan boşluklar arası geçişlerin tespit edilmesi önemli bir faktördür.Bu kapsamda iki yeni önceliklendirilmiş keşif stratejisi geliştirdik: 1) Süzülüm temelli keşif stratejisi ile robotun hareketi boyunca keşfedilmemiş bölgelerdeki boşlukları tahmin ederek arama çalışmalarının hızlandırılmasıdır 2) Süzülüm temelli ve entropi temelli keşif stratejileri arasında pozisyon ya da haritadaki belirsizliğe göre anahtarlama yapabilen bir hibrit keşif stratejisidir. Hibrit strateji süzülüm ve entropi temelli keşif stratejilerinin güçlü yönlerini alarak; arama faaliyetlerinde üstün ilerleme sağlarken pozisyon bilgisini de korumayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The major aim in search and rescue using mobile robots is to reach trapped survivors and to support rescue operations through the disaster environments. Our motivation is based on the fact that a search and rescue (SAR) robot can navigate within and penetrate a disaster area only if the area in question possesses connected voids Traversability or penetrability of a disaster area is a primary factor that guides the navigation of a search and rescue (SAR) robot, since it is highly desirable that the robot, without hitting a dead end or getting stuck, keeps its mobility for its primary task of reconnaissance and mapping when searching the highly unstructured environment We propose two novel guided prioritized exploration system: 1) percolation guided methodology where a percolator estimates the existence of connected voids in the upcoming yet unexplored region ahead of the robot so as to increase the efficiency of reconnaissance operation by the superior ability of the percolation guidance in speedy coverage of the area; 2) the hybrid exploration methodology that makes the percolation guided exploration collaborate with entropy based SLAM under a switching control dependent on either priority given to position accuracy or to map accuracy This second methodology has proven to combine the superiority of both methods so that the active SLAM becomes speedy, with high coverage rate of the area as well as accurate in localization.