Rotation, scale and rotation invariant automatic target recognition using template matching for satellite imagery
Uydu görüntüleri için şablon eşleme kullanılarak dönme, ölçekleme ve öteleme değişmezlikli otomatik hedef tanıma
  1. Tez No: 255568
  2. Yazar: ALP ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. AYDIN ALATAN, DOÇ. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezde, uydu görüntüleri için dönme, ölçekleme ve öteleme değişmezlikli bir otomatik hedef tanıma algoritması sunulmuştur. Hedef tanımayı gerçekleştirmek için şablon eşleme kullanmaktadır. Ancak, literatürdeki şablon eşleme ile ilgili çoğu çalışmanın aksine, problemimizde, her hedefin sadece bir veya az sayıda şablonuna sahip olacağımız için ve sahnelerdeki tanınacak hedefler farklı yönelim, ölçek ve ötelemeye sahip olacaklarından dolayı, dönme, ölçekleme ve öteleme değişmezliği gerekmektedir. Değişmezlik detaylı bir biçimde çalışılmış ve gerçekleştirmek için Fourier-Mellin dönüşümü ve log-polar mapping ile birleştirilen bispectrum gibi literatürdeki başarılı yöntemlerin bazıları kullanılmıştır. Benzerlik ölçevleri olarak faz korelasyonu ve normalize edilmiş çapraz-korelasyon kullanılmıştır. Karşılaşılan zayıflıklar ek işlemler ve yöntemlerin uyarlanması ile aşılmıştır. Bispectrum, log-polar mapping ve faz korelasyonuna dayanan, hedef imgenin şablona göre geri oluşturulması ile otomatik hedef tanıma yöntemi diğer yöntemlerden daha iyi sonuç vermiştir ve birçok hedef türü için, özellikle arkaplan göreceli basitken, yani başka objeleri az içeriyor veya hiç içermiyorken, başarılı tanıma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, rotation, scale and translation (RST) invariant automatic target recognition (ATR) for satellite imagery is presented. Template matching is used to realize the target recognition. However, unlike most of the studies of template matching in the literature, RST invariance is required in our problem, since most of the time we will have only a small number of templates of each target, while the targets to be recognized in the scenes will have various orientations, scaling and translations. RST invariance is studied in detail and implemented with some of the competing methods in the literature, such as Fourier-Mellin transform and bipectrum combined with log-polar mapping. Phase correlation and normalized cross-correlation are used as similarity metrics. Encountered drawbacks were overcome with additional operations and modifications of the algorithms. ATR using reconstruction of the target image with respect to the template, based on bispectrum, log-polar mapping and phase correlation outperformed the other methods and successful recognition was realized for various target types, especially for targets on relatively simpler backgrounds, i.e. containing little or no other objects.