Periodic search strategies for electronic countermeasure receivers with desired probability of intercept for each frequency band
Elektronik karşı tedbir almaçlarında her frekans bandında istenen yakalama olasılığını sağlayan periyodik tarama stratejileri
- Tez No: 255569
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Radar sistemleri, taktik kararların alınması için gerekli istihbarat bilgilerinin toplanmasında oldukça etkili olmuştur. Buna karşın, radarların bu etkinliğini kırmak için kendini koruma sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemler, radarlara karşı tedbirlerin alınabilmesi için radar sinyallerini yakalamalıdır. İdeal olarak bu işlem belirli bir zaman içerisinde %100 olasılıkla gerçekleşmelidir; fakat gerçekte bu mümkün değildir. Radar sinyallerini mümkün olan en kısa zaman ve en büyük olasılıkla yakalamak amacıyla, almaç için bir tarama stratejisi belirlenmelidir. Bu tezde, radar sinyalini yakalama zamanını artıran, olasılığını düşüren durumlar araştırılmıştır. Ayrıca, Clarkson'un önerdiği, almacın ilgilendiği radarlar için bir ön bilgiyi şart koşan tarama stratejisinin performansı sorgulanmıştır. Bunun sonucunda, taktik gereklere bağlı olarak bu stratejinin elverişsiz olabileceği durumlar saptanmış ve belirli bir zamanda istenen bir olasılıkla radar sinyalini yakalamayı mümkün kılan bir olasılıksal tarama stratejisi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radar systems have been very effective in gathering information in a battlefield, so that the tactical actions can be decided. On the contrary, self-protection systems have been developed to break this activity of radars, for which radar signals must be intercepted to be able to take counter measures on time. Ideally, interception should be done in a certain time with a 100% probability, but in reality this is not the case. To intercept radar signals in shortest time with the highest probability, a search strategy should be developed for the receiver. This thesis studies the conditions under which the intercept time increases and the probability of intercept decreases. Moreover, it investigates the performance of the search strategy of Clarkson with respect to these conditions, which assumes that a priori knowledge about the radars that will be intercepted is available. Then, the study identifies the cases where the search strategy of Clarkson may be not desirable according to tactical necessities, and proposes a probabilistic search strategy, in which it is possible to intercept radar signals with a specified probability in a certain time.