Yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinde uçakların otomatik olarak tespit edilmesi
Automatic detection of aircraft in high resolution satellite images
  1. Tez No: 269882
  2. Yazar: ONUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalısmasının konusu, gözetleme uydularından çekilmis resimlerdekiuçakları otomatik olarak tespit eden bir programın gelistirilmesidir. Otomatik tespitprogramı MATLAB ortamında hazırlanmıs olup, uçak tespitini destek vektörmakinası yöntemi kullanarak yapmaktadır. Tespit yazılımının, uçak resimlerininkonumdan, büyüklükten ve yönelimden etkilenmeyen özniteliklerinin otomatikolarak seçildiği eğitim evresi bulunmaktadır. Programın eğitilmesi tamamlandıktansonra, programa verilen uydu görüntüsündeki uçaklar destek vektör makinasıyöntemi kullanılarak tespit edilir. Uçak olarak tespit edilen bölümler resim üzerindeçerçeve içerisine alınarak isaretlenir. Tespit algoritması için çesitli çekirdekfonksiyonu seçimi kullanıcıya sunulmaktadır.Gelistirilen otomatik tespit yazılımı ile farklı çekirdek fonksiyonu kullanarak çesitlibenzetimler yapılmıstır. Bu benzetimler sonucunda uydu resimlerindeki uçakların90 % oranında (10 % esit hata oranı ile) tespit edilebildiği gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
Subject matter of this thesis is the development of a computer program for theautomatic detection of aircraft images in pictures taken from reconnaisancesatellites. Automatic detection program is developed as a MATLAB application andthe detection algorithm makes use of support vector machine approach.Developed detection program has a training phase which involves the automaticselection of translation, scale and rotation invariant features of aircraft images.After the training, the program detects and frames subimages of aircraft in a givensatellite image via support vector machine approach. The program also allowsuser to choose from a variety of kernel functions for the detection algorithm.Developed automatic detection program is studied by using various kernelfunctions. After excessive simulation studies, it is shown that 90 % detection ratio(with 10 % equal error rate) can be achived for the automatic detection of aircraftin satellite images.