Milimeterwave FMCW radar design
Milimetre dalga FMCW radar tasarımı
  1. Tez No: 255570
  2. Yazar: DİLŞAD İÇÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR, PROF. DR. ALTUNKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Trafik radarı sisteminde FMCW (Frequency Modulated Continuous Wave - Frekans modüleli sürekli dalga) kullanılacaktır. FMCW radarlar kısa mesafeli ve mesafe çözünürlüğü yüksek sistemlerde tercih edilmektedir.Yapılması düşünülen sistem sadece hız tespitine yönelik Doppler prensibi ile çalışan bir sistem değildir; aksine fonksiyonel bir radar gerçekleştirilecektir. Kullanılmakta olan çeşitli trafik radarlarında, algılama alanı içerisindeki yüksek yansıma yaratan hedeflerin (araçların) oluşturduğu Doppler kayması ölçülmekte ve bu kaymanın karşılık geldiği hızın limitleri aştığı tespit edilmektedir. Birden fazla aracın bulunması durumunda ayrı ayrı hızları tespit edilememektedir.Bu FMCW radar sisteminde, hedeflerin mesafe (pozisyon) ve hız olarak belirlenmesi mümkün olacaktır. Hedefin hız bilgisi hem Doppler frekansından oluşturulacak hem de pozisyon izleme özelliği sayesinde birim zamanda gerçekleşen pozisyon değişikliğinden belirlenebilecektir. Bu özellikler sayesinde, çok şeritli bir yolda, hem farklı şeritlerde hem de aynı şeritin farklı mesafelerinde yer alan araçlar ayrı ayrı tespit edilip izlenebilecektir.Sistemin sadece aktif elemanları dışarıdan temin edilecek, anten ve RF entegrasyon kartları tasarlanıp üretilecektirSonuç olarak, araç içerisine yerleştirilen, düşük güç tüketimli, kullanılması kolay bir radar sistemi üretilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In traffic radar system, Frequency Modulated Continuous Wave (FMCW) will be used since these radars are preferred in short distance and high range resolution systems.The system to be constructed is not only a system operating with Doppler principle and detection of speed; on the contrary a functional radar is planned to be produced. In various traffic radars in use, Doppler shift constituted by the targets causing high reflection within detection field is measured and the measured speed corresponding to this shift is seen to exceed the limits. In case of cars more than one, their speeds cannot be measured separately.In this FMCW Radar system, it is possible to identify the targets? distance and speed. The speed information of the target will be specified by Doppler frequency and also as a result of position monitoring, the speed will be determined out of the position change occurring in the unit time. These features, in multi lane road, will be used both for different lanes and also for the cars moving at the same lane but in different ranges.The radar system designed in this study is an easy to use, low power consuming device which can be mounted into the car.Only the active part of the system is off the shelf products and the other RF cards are designed and produced. As a result, a low cost traffic radar will be produced.