Computer simulation and implementation of a visual 3-D eye gaze tracker for autostreoscopic displays
Oto-stereoskopik ekranlar için görsel bir 3-B bakış noktası takip sisteminin bilgisayar simülasyonu ve uygulaması
  1. Tez No: 255572
  2. Yazar: KUTALMIŞ GÖKALP İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada görsel bir 3-B bakış noktası takip sistemi tasarlanmış, önerilensistem, bilgisayar simülasyonları ve gerçek veriler ile test edilmek üzereuygulamıştır. Önerilen sistem, oto-stereoskopik ekranlar üzerinde izleyicininekrandan 3m uzakta olduu durumda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bakışnoktası kestirimi ve kişisel parametrelerin kalibrasyonu için bakış ekseni ve görüşekseni çözümleri önerilmiştir. Önerilen sistemin 2-B ve 3-B kestirim başarımlarıbilgisayar simülasyonları ve deneyler ile gözlemlenmiştir. Hem 2-B hem de 3-Bkestirimlerde, görüş ekseni çözümü, bakış ekseni çözümüne göre gerçek verilerile biraz daha iyi sonuçlar üretirken, simülasyonlarda iki çözüm benzer sonuçlarüretmiştir. Sistemin 2-B çözümlerde kestirim hatasının simülasyonlarda 0.5°'denküçük, deneyler sırasında is 1° dolayında olduu gözlemlenmiştir. Simülasyonlarve deneyler sırasında, sistemin 3-B çözümlerde x- ve y- eksenlerindeki kestirimhatasının 2°'den küçük olduu gözlemlenmiştir. Sistemin z- eksenindeki kestirimhassasiyeti, göz bebei tespit hataları ve izleyicinin pozunun kestirimindekihatalar ile birlikte ciddi biçimde azalmaktadır. Simülasyonlar sırasında beklenenhatalar kullanıldığında z- eksenindeki kestirim hatasının 20cm dolaylarında olduğugözlemlenmiş ancak deneyler sırasında bu hatanın 80cm'ye kadar yükseldiğigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a visual 3-D eye gaze tracker is designed and implemented totested via computer simulations and on an experimental setup. Proposed trackeris designed to examine human perception on autostereoscopic displays when theviewer is 3m away from such displays. Two different methods are proposed forcalibrating personal parameters and gaze estimation, namely line of gaze (LoG)and line of sight (LoS) solutions. 2-D and 3-D estimation performances of theproposed system are observed both using computer simulations and theexperimental setup. In terms of 2-D and 3-D performance criteria, LoS solutiongenerates slightly better results compared to that of LoG on experimental setupand their performances are found to be comparable in simulations. 2-D estimationinaccuracy of the system is obtained as smaller than 0.5° during simulations andapproximately 1° for the experimental setup. 3-D estimation inaccuracy of thesystem along x- and y-axis is obtained as smaller than 2° during the simulationsand the experiments. However, estimation accuracy along z-direction issignificantly sensitive to pupil detection and head pose estimation errors. Fortypical error levels, 20cm inaccuracy along z-direction is observed duringsimulations, whereas this inaccuracy reaches 80cm in the experimental setup.