Investigation of the properties of portland slag cement produced by separate grinding and intergrinding methods
Ayrı ve beraber öğütülmüş portland cüruflu çimentoların özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 255643
  2. Yazar: ÇAĞLAR GEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, PROF. DR. ÇETİN HOŞTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda çimento endüstrisinde ekonomik, çevresel, ekolojik ve çimentoya kattığı çeşitli üstünlükler göz önünde bulundurulduğunda, endüstriyel atıkların kullanımı giderek artmaktadır. Öğütülmüş fırın cürufu, demir çelik üretiminden oluşan bir ara ürün olarak yüksek orandaki silis ve aluminyum içeriği ile pozzolanik özellikler gösteren çimento harçlarında ve betonda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı granüle yüksek fırın cürufunun klinker ile ayrı ayrı ve beraber olarak öğütülmesiyle oluşan Portland cüruf çimento (CEMII/B-S) harçlarının özelliklerinin incelenmesidir.Bu amaçla, Set Ambarlı fabrikasından elde edilen granüle yüksek fırın cürufu, mineral katkı olarak ağırlıkça 30% oranında klinker ile laboratuvar boyutlarındaki bilyalı değirmende ayrı ve beraber öğütme yoluyla, dört ayrı Blaine inceliğine öğütülmüştür, 3000 cm2/g, 3500 cm2/g, 4000 cm2/g ve 4500 cm2/g. Daha sonra sekiz tip Portland cüruf çimentosu ve dört tip Portland çimentosu oluşturulup, 2, 7, 28 ve 90 günlük basınç ve eğilme dayanımları, normal kıvam ve priz başlangıcı ve priz sonu süreleri bulunmuş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır.Bu çalışma sonucunda 3000 cm2/g, 3500 cm2/g ve 4000 cm2/g Blaine inceliğinde, beraber öğütülerek hazırlanan Portland cüruf çimentolarının 2, 7, 28 ve 90 günlük basınç dayanımlarının ayrı öğütme yapılarak hazırlanan Portland cüruf çimentolarından daha yüksek olduğu görülmüştür. 4500 cm2/g Blaine inceliğinde ise, ayrı öğütme yapılarak hazırlanan Portland cüruf çimentolarının 2, 7, 28 ve 90 günlük basınç dayanımlarının beraber öğütülerek hazırlanan Portland cüruf çimentolarından daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a growing trend for the use of industrial by-products in the production of blended cements because of economical, environmental, ecological and diversified product quality reasons. Granulated blast furnace slag, a by-product of the transformation of iron ore into pig-iron in a blast furnace, is one of these materials which is used as a cementitious ingredient.The aim of this study is to investigate the properties of Portland slag cement (CEMII/B-S) by using separate grinding and intergrinding of granulated blast furnace slag and Portland cement clinker.For this purpose, granulated blast furnace slag was used as mineral admixture replacing 30% of the clinker. Clinker and granulated blast furnace slag were ground to four different Blaine fineness values of 3000 cm2/g, 3500 cm2/g, 4000 cm2/g and 4500 cm2/g by intergrinding and separate grinding in a laboratory ball mill. Then, eight Portland slag cement mixes and four Portland cement control mixes were prepared, in order to determine and compare 2-, 7-, 28-, and 90-day compressive and flexural strengths, normal consistencies and setting times.It was found that for the Blaine fineness values of 3000 cm2/g, 3500 cm2/g and 4000 cm2/g, the 2-, 7-, 28-, and 90-day compressive strength of the interground Portland slag cements had higher values than the separately ground Portland slag cements. However, for the Blaine fineness values of 4500 cm2/g, separately ground Portland slag cement specimens had slightly higher 2-, 7-, 28-, and 90-day compressive strength values than the interground ones.