Construction techniques of four of traditional Ormana houses
Geleneksel dört Ormana evinin yapım teknikleri
- Tez No: 255644
- Danışmanlar: DR. FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmanın konusu Ormana beldesi geleneksel konut mimarisi bağlamında dört Ormana evinin yapım teknikleridir. Yapıların sahip olduğu mimari ve tarihsel değer göz önünde tutularak tutarlı bir yapım teknikleri detaylarının belgelenmesi ve tanımlanması için uygun yaklaşım ve yöntem araştırılmıştır.Tez kapsamında Ormana Beldesinin tarihi araştırması, yapıların halihazırdaki durumlarının yapım teknikleri açısından çizim ve fotograf ve görsel analizlerle desteklenerek ayrıntılı belgelenmesi ve detayların Ormana beldesinin konutları ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is construction techniques of four traditional Ormana Houses within the wider context of Akseki Region vernacular architecture.The thesis analyses the appropriate methodology and approach for a documentation of construction techniques and details of the traditional houses. As such, it includes the necessary research and analysis that would provide the base for coherent restoration principles and decisions.The thesis includes the historical background of Ormana, detailed description of the present state details of the houses supported by survey drawings, photographs and visual analysis of the traditional Ormana Houses.