Architecture, ideology, representation: Party headquarters as a new mode in representing power since the 1980's
Mimarlık, ideoloji, temsiliyet: 1980?ler sonrasında gücün temsiliyetinin yeni bir formu olarak parti merkez binaları
  1. Tez No: 255642
  2. Yazar: FADİME YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın esas amacı, mimarlık ürününün ideolojik temsiliyet potansiyelini sorgulamaktır. 1980 sonrasında Türkiye'de partiler tarafından inşaa edilen merkez binaları ise mimarlık ve ideoloji arasında varolan bu almaşık ilişkiye örnek oluşturmaları açısından tezin çalışma alanı olarak seçilmiştir. Politik partilerin hem toplum içinde işgal ettikleri konum gereğiyle, hem de politikada etkin rol almalarından dolayı ideolojik bir söylem oluşturdukları; mimarlık ürününü de bu söylemin bir parçası olmak üzere yönlendirdikleri açıktır. Bu nedenle ideolojinin estetize edilmesi sürecinde etkin bir eleman olarak yer alan mimarlık ürünü, politik parti merkez binaları özelinde de mimarlık ile politik gücün ilişkisinin okunabiliceği bir örnek oluşturur.Adı geçen binaların 1980 sonrasına ait olmaları da bu çalışmanın bir diğer araştırma alanını tanımlar. Neoliberalizmin etkisi altında şekillenen bu dönem, sadece Türkiye için bir kırılma noktası olmakla kalmamış; dünya çapında da politik, ekonomik ve sosyal değişimleri tetiklemiştir. Politik partilerin de bu evrilen çevreye ayak uydurmak adına değiştiği açıktır. Bu noktada parti merkez binalarının bu değişen ortamın fiziksel temsiliyeti olduğu savunulabilir. Bu önermeden yola çıkarak, tezin amacı hem mimarlık ürününün ideolojik temsiliyetteki rolünü araştırmak, hem de binaların özelinden yola çıkarak mimarlığın ideolojik temsiliyet için taşıdığı anlamdaki değişiklikte neoliberal politikaların ağırlığını tartışmaktır. Son olarak tartışmaya açılacak nokta ise bütün bu değişimlerin mimarlığın ideolojisinde ne gibi bir dönüşümü tetiklediği olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to question the potential of architecture as a representational medium of ideology. In order to exemplify this overlapping relationship between ideology and architecture, this study focuses on the headquarters of parties erected by parties since 1980 in Turkey, which in fact represents as a new mode ın representıng power. Having a significant position within society and particularly being a part of political system, parties obviously define ideological formations in order to preserve their existence and also strengthen their position within society and the material existence of architecture is manipulated by the parties as an important tool for representation. Thus these headquarters, which are certainly virile tools in the process of aesthetization of ideology, constitute a model to comprehend this relation of architecture and power.All buildings concerned are erected after 1980 which marks another objective of this study. The ongoing period after 1980 under the influence of Neoliberalism offers substantial changes in political, social and economic domains in world-wide scale. Obviously, political agents in Turkey were also forced to experience such significant changes and redefined their ideological formations. Thus, these buildings can be considered as the concrete example of how architecture responded the newly emerging need refined due the neoliberal changes. Departing from that, the aim of this thesis can be defined as to discuss the role of the work of architecture in the representation of ideology, but also to question to what extend the alterations in this potential of representation has initiated by the changes brought by Neoliberalism. Lastly, the study will discuss the results of these changes within the sphere of ideology of architecture in order to map the transformation occurred within. This study will finally question what kind of transformations within the sphere of ideology of architecture has been triggered by the above mentioned changes.