Models for estimating construction duration: An application for selected buildings on the METU campus
İnsaat süre tahmin modelleri: ODTÜ yerleşkesinden seçilen binalar üzerinde uygulanması
- Tez No: 255651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir projenin inşaat süresi, maliyet, yerleşim, sahanın özellikleri, tedarik metotları,inşaat alanı, bina oturum alanı ve bina yüksekliği gibi birçok faktöre bağlıdır. Birprojenin zamanında başarılı bir şekilde bitirilebilmesi için bu süreleri doğru bir şekildetahmin etmek çok önemlidir. ?Zaman paradır? düzeninde doğru tahmin yapabilmekiçin çeşitli süre tahmin araçları geliştirilmektedir.Bu çalışmanın temel amacı, güvenilir ve pratik bir yöntemle projenin inşaat süresinitahmin edebilmek için kullanılacak bir model geliştirmek oldu. Böylece yüklenicifirmalar inşaat işlerinin tamamlanması için gerekli süreyi hesaplamak için, sunulanbelgelerde verilen projenin özelliklerini kullanabilirler.Bu çalışmada, inşaat süresini etkileyen faktörler ve inşaat süre tahmin modelleriincelendi. Bu kapsamda, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünde 2004-2007 yılları arasında yeni inşa edilmiş, 7 eğitim bina projesiyle ilgili bilgilerkullanılarak, Bromilow Süre-Maliyet Modeli ve BCIS Modeli uygulandı ve Basit ve ÇokDeğişkenli Regresyon Modelleri yürütüldü. Bu veriler ODTÜ Yapı İşleri ve TeknikDaire Başkanlığı'ndan sağlandı. Bu regresyon analizlerinin yakın tahmindebulunabilme değerleri incelendi ve sonuç olarak toplam inşaat alanı ve cephealanlarından yola çıkarak oluşturulan çok değişkenli bir regresyon analizi elde edildi.Diğer taraftan, literatürde raporlanan çalışmaların tersine, maliyetin süre üzerindeönemli bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The duration of construction of a project depends on many factors, such as: cost,location, site characteristics, procurement methods, area of construction, footprintof the building and its height, etc. It is very important to be able to predict thesedurations accurately in order to successfully complete a project on time. Variousconstruction duration estimation tools have been developed to make accuratepredictions, as ?time is money.?The main objective of this study was to develop a model that can be used to predictthe construction duration of a project in a reliable and practical way. Contractorscan thus use a project's characteristics, as given in the tender documents, toestimate the actual amount time it would take them to complete the constructionworks.In this study, factors affecting the duration of a construction project and models forestimating construction durations were investigated. Within this framework,duration estimation models such as; Bromilow?s Time-Cost (BTC) Model and BuildingCost Information Service (BCIS) Model were used while Simple Linear Regression(SLR) and Multiple Linear Regression (MLR) analyses were conducted on datarelated to seven case study buildings that are situated at the Middle East TechnicalUniversity (METU) campus in Ankara. This data was obtained from the Departmentof Construction and Technical Works (DCTW) at METU. The closeness in estimationof the regression analyses was investigated and finally an MLR model was obtainedwhich was based on two parameters; the area of the building and the area of itsfaçade. On the other hand, as opposed to studies reported in literature, the effect ofcost on duration was not seen to be significant.