Mega events as a place marketing strategy in entrepreneurial cities: Stakeholder analysis of Izmir EXPO 2015 candidacy
Girişimci kentlerde cazibe merkezi oluşturma stratejisi olarak dev etkinlikler: İzmir EXPO 2015 adaylık süreci aktör analizi
  1. Tez No: 255652
  2. Yazar: HAYRİYE ÖZLEM EDİZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
1970'lerin başlarından itibaren; farklılaşan ekonomik yapı, teknolojik gelişmeler ve yerel-küresel güç dengelerindeki değişimler nedeniyle kentler sorunlar yaşamaya başladı. Bütün bu değişimler, kentlerin bağımsız birer birim olarak hareket etmesine ve küresel hiyerarşide üst konumlara gelmek için çabalamasına neden oldu. Bu nedenle, ülkeler arası değil şehirler arası rekabet başladı ve yerel ekonomik kalkınmayı sağlamak için yerel yönetimler ve aktörler girişimci politikalar geliştirmeye başladılar.En çok kullanılan stratejilerden biri olan EXPO ve Olimpiyatlar gibi dev etkinlikler; kentlerin çekim merkezi olmak, nitelikli iş gücünü, yatırımcıyı ve turisti kente çekmek amacıyla kullandıkları önemli bi araçtır. Bu çalışma, dev etkinliklerin yerel ekonomik kalkınmayı sağlayan ve girişimci kentin oluşumuna katkıda bulunan, bir cazibe merkezi oluşturma stratejisi olarak rolünü Izmir'in EXPO 2015 adaylık sürecini inceleyerek anlamayı amaçlamaktadır. Izmir'in EXPO adaylık sürecindeki politikasının, ilgili aktörlerin bu organizasyona yaklaşımının ve adaylık sürecinin aktör ilişkilerindeki etkisinin analizi araştırmanın hedefleri arasındadır. Çalışmanın en çarpıcı sonucu, herhangibir dev etkinliğe ev sahipliği yapılmasa bile eğer aktörler adaylık sürecinde ortak bir çalışma geliştirirlerse girişimci kent olma yolunda bir adım atılmış olur.
Özet (Çeviri)
Starting with the 1970s, cities have found themselves in a trouble which is caused by economic changes, technological improvements and local-global power shifts. Under the impact of these changes, cities have started to act as independent units and try to get a higher their position in the hierarchical system of the globalised world. Therefore, competition started between cities other than states and entreprenurial strategies are developed by local governments and actors for sustaing local economic development.One of the most popular place marketing strategies, mega-events such as EXPO, Olympic Games are considered as a valuable instrument to promote a region as a tourist destination, business location, and an attractive place to live and work. This study investigates an understanding of how to use a mega event as a tool in the place marketing strategy and building up entrepreneurial governance by examining the stakeholder organization of Izmir EXPO 2015 candidacy period. The research analyzes the approaches of different stakeholders of Izmir to EXPO opportunity and the impact of bidding on the stakeholder organization of Izmir. The most important conclusion of the study is that collaborative study of stakeholders can help to build up the entrprenurial city even if the city does not host a mega event.