Web as a system of architectural organization: Frankfurt-Römerberg Competition Project
Bir mimari organizasyon sistemi olarak ağ: Frankfurt-Römerberg Yarışma Projesi
  1. Tez No: 255653
  2. Yazar: HEVES BEŞELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERİN F. GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin amacı Georges Candilis, Alexis Josic ve Shadrach Woods tarafından bir tasarım aracı olarak geliştirilen Ağ'ın (Web) bir mimari organizasyon sistemi olarak potensiyelinin ortaya çıkarılmasıdır. Ağ kavramı 1960larda ortaya çıkan ve şehrin bağımsız binalar bütünü olarak değil, sürekli ve dinamik bir yapı olarak algılanmasını tartışan kentsel mimarlık söyleminin bir ürünü olarak görülmelidir. Bu bağlamda, Ağ kavramı sözü geçen dinamizme, büyüme ve değişime olanak sağlayarak cevap verebilen bir mimari organizasyon sistemi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tezde, Ağ'ın hem fiziksel hem de sosyal ilişkileri örgütleyebilen esnek yapısını anlayabilmek için Candilis-Josic-Woods'un (CJW) Frankfurt-Römerberg Yarışma Projesi (1963) incelenmiştir.Candilis-Josic-Woods'un mimari yaklaşımı bitmiş planlar yerine ucu açık organizasyon sistemleri önerir. Ağ, Candilis-Josic-Woods tarafından üretilmiş olan bu sistemler içerisinde en gelişmiş ve karmaşık olanıdır, ancak Ağ'ın potansiyelinin ortaya çıkarılması bu ortaklar tarafından geliştirilmiş diğer kavramların da incelenmesini gerektirmektedir. Bu nedenle, bu tez Ağ'ın öncülleri ve kaynaklarıyla olan ilişkisini kurgulayacaktır. Bu ilişkiyi kurulabilmek ve Ağ'ın bir mimari organizasyon sistemi olarak nasıl işlediğini anlayabilmek için Ağ'ın potansiyellerinin yanı sıra, bileşenleri ve tasarım eylemleri de Frankfurt-Römerberg Yarışma Projesi üzerinden incelenecektir. Tezin diğer bir vurgusu da, Ağ'ın anafikri olarak ortaya çıkan evrilen habitat (habitat évolutif) kavramı olacaktır. Teze gore, evrilen habitat kavramı bir bağlayıcı eleman olan gövde'nin (stem) de yardımıyla evrilerek Ağ'a dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the potentials of ?Web? as a system of achitectural organization. This concept developed by Georges Candilis, Alexis Josic, and Shadrach Woods can be seen as a product of the discourse arose in 1960s, which concieves the city as a continuous and dynamic structure rather than a static entity composed of individual buildings. In this sense, Web appears as a system of architectural organization that responds to this dynamism by enabling growth and change. In this thesis, Frankfurt-Römerberg Competition Project by Candilis-Josic-Woods (CJW) is analyzed to understand the potential of Web in organizing both physical and social relations.Revealing the potentials of Web requires examination of other concepts introduced by Candilis-Josic-Woods. Therefore, the relationship between Web and its sources (casbah and bidonville) and precedents (habitat évolutif and Stem) will be constructed. In order to construct this relation and to understand how Web operates as a system of architectural organization, the components and design acts of Web as well as its potentials will be analyzed in the case of Frankfurt-Römerberg Project. In doing so, the project will be seen as the main prototype of Web. The thesis will also put emphasis on habitat évolutif as the main idea behind Web. It will be argued that habitat évolutif evolved into Web with the help of stem as a connecting element.