Babadat (Sivrihisar-Eskişehir) kireçtaşlarının jeolojik ve fizikomekanik özellikleri ile mermer olarak değerlendirme olanakları
Babadat (Sivrihisar-Eskişehir) limestones assement opportunities as marble with geological and physicomechanical properties
  1. Tez No: 255688
  2. Yazar: HASAN KURTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Babadat (Sivrihisar) yöresi mermerlerinin petrografik ve tekno-mekanik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanını Eskişehir İli Sivrihisar İlçesi, Babadat Köyü'nde bulunan mermer ocağı oluşturur.Çalışma sahasından alınan mermer örneklerinin petrografik ve tekno-mekanik özellikleri belirlenmiştir. Örnekler petrografik olarak mikritik ve biyomikritik yapılışlı olup yapılan deneyler sonucunda, mekanik özelliklerden eğilme dayanımı 103,9 kgf/cm2, darbe dayanımı 19 kgcm/cm3, tek eksenli basınç dayanımı 112,40 MPa, aşınma dayanımı 6,35 cm3/50 cm2; Birim hacim ağırlığı 2,672 gr/cm3, ağırlıkça su emme oranı %0,183, görünür porozitesi %0,488 ve Shore sertliği 54,1 olarak belirlenmiştir.Buna göre mikritik ve biyomikritik yapılışlı kireçtaşları mermer olarak kullanılabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, petrographic and techmechanical properties of the Babadat (Sivrihisar) region marble was aimed to determine. Marble quarries in the valliaga of Babadat, Sivrihisar District, Eskisehir Province, creates workspace.Samples are mikritik and biyomikritik construction as petrographic and as a result of experiments mechanical properties, flexural strength 103,9 kgf/cm2, impact resistance 19 kgcm/cm3, unixial compressive strength 112,40 MPa, abrasion resistance 6,35 cm3/50 cm2 unit volume weight 2,672 gr/cm3, water abrorption ratio by weight 0,183 %, visible porosity 0,488 % and shore hardness 54,1 % were definedAccording to this, limestone with mikritik and biyomikritik construction can be used in quality as marble.