Karaman'da farklı ekim zamanları ve azotlu gübre dozu uygulamalarının italyan çiminin (Lolium multiflorum westerwoldicum Caramba) yem verimine etkileri
Effects of sowing time and nitrogen doses on forage yield of annual ryegrass (Lolium multiflorum westerwoldicum-Caramba) in Karaman
  1. Tez No: 255689
  2. Yazar: MUSTAFA KESİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma; Karaman ili koşullarında tek yıllık bir yembitkisi olan İtalyan çiminin (Lolium multiflorum westerwoldicum Caramba) uygun ekim zamanı ve azotlu gübre dozunun saptanması amacıyla 2008-2009 vejetasyon döneminde, Karaman ili, Merkez ilçe, Dereköy köyünde yürütülmüştür. Araştırmada, kışlık ve yazlık olarak ekilen İtalyan çiminde dört farklı azot dozunun (0, 5, 10 ve 15 kg/da) bitki başına kardeş sayısı, bitki boyu, yeşil ot ve kuru ot verimi ile ham protein oranı ve verimine etkileri incelenmiştir. Araştırma ile ilgili tarla denemeleri, dört tekerrürlü tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine uygun olarak yürütülmüştür. Denemede, ana parselleri ekim zamanları, alt parselleri azot dozları oluşturmuştur.Araştırma sonuçları, yazlık ekimde kışlık ekime göre istatistiksel olarak daha yüksek yeşil ot ve kuru ot verimi ile ham protein oranı ve ham protein verimi elde edildiğini göstermiştir. Azot dozları, incelenen tüm özellikleri etkilemiş ve en yüksek kuru ot verimi ile ham protein oranı ve verimi 15 kg/da azot dozunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine most proper sowing time and nitrogen dose for the annual rygrass (Lolium multiflorum westerwoldicum Caramba) under ecological conditions of province Karaman during the growing season of 2008-2009. In the research, effects of different nitrogen doses (0, 5, 10, 15 kg/da) on number of tillers per plant, green and dried herbage yield as well as ratio and yield of crude protein of annual ryegrass sown both at the end of October as winter crop and at the 10 th March as spring crop were studied. The experiment was arranged in a split- plots design with four replications. Main plots were sowing times and sub plots were nitrogen doses.Results of the study showed that spring sowing gave higher green and dried herbage as well as ratio and yield of crude protein. Nitrogen doses affected all of the studied characters, and the highest values of green and dried herbage yield as well as those of ratio and yield of crude protein were obtained from the application of 15 kg/da N.