Atık kağıt ve kuşe harcı ile beyaz testliner üretiminin araştırılması
Investigation of the white top testliner production from waste paper and coating mortar
  1. Tez No: 800613
  2. Yazar: SİBEL BİLGİÇ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, atık ofis ve magazin kağıtları hamuru ve kuşe harcı ile beyaz testliner üretimi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında; atık beyaz ofis kağıtları ve atık magazin kağıtları; hamurlaştırma, eleme ve temizleme, depolama, mürekkep giderme, yoğurma ve ağartma işlemlerine tabi tutulmuş ve yapılan istatistik analizler sonucunda %0.4 FAS ağartma işleminin optimum özellikler sahip olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın birinci aşamasında, değişik koşullarda hamurlaştırma ve ağartma işlemleri sonrası optimum optik özellikler elde edilen kağıt hamurlarından 40, 45 ve 50 gramajlarında beyaz örtücü yüzey kağıtları üretilmiştir. Daha sonra atık oluklu mukavva kağıtlardan, hamurlaştırma, eleme ve temizleme işlemleri sonrası elde edilen hamurlardan 70 ve 80 gramajlarında kahverengi taban kağıtları üretilmiştir. Üretilen 40, 45 ve 50 gramajlarında beyaz örtücü yüzey kağıtları, 70 ve 80 gramajlarında kahverengi taban kağıtları üzerine örtülerek (birleştirilerek) çift katlı 110, 115, 120 ve 120, 125, 130 gramajlarında beyaz testliner kağıtları üretilmiştir. Bu çalışmanın ikinci aşamasında ise, ağartılmış beyaz hamur yerine, çökeltilmiş kalsiyum karbonat (PCC) ile beyaz kuşe harcı hazırlanmıştır. Daha sonra, yukarıdaki aynı yöntemle üretilen 100 ve 110 gramajlarındaki kahverengi taban kağıtlarının üst yüzeyleri, 10, 15, 20 g/m2 örtücü beyaz kuşe harçları ile size preste kuşeleme işlemi yapılarak 110, 115, 120 ve 120, 125, 130 gramajlarında beyaz testliner kağıtları üretilmiştir. Her iki aşamada elde edilen beyaz testliner kağıtlara, ilgili standartlara bağlı kalınarak optik ve fiziksel testler uygulanmıştır. Sonuç olarak, ilk aşamada 70+50 (120) gramajındaki beyaz testliner kağıtların en iyi özelliklere (optimum) sahip kağıtlar olduğu tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise 100+20 (120) gramajındaki testliner kağıtların en iyi özelliklere sahip kağıtlar olduğu belirlenmiştir. Çevre koşulları, ekonomiklik ve kağıdın mukavemet özellikleri dikkate alındığında, kuşe harcı yerine, ağartılmış örtücü kağıt hamurları kullanılarak üretilen beyaz testliner kağıtların özelliklerinin daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce white top testliner using recycled waste office papers-magazine papers and coating mortar. In the first stage of the study; waste white office papers and waste magazine papers; pulping, sieving and cleaning, storage, ink removal, kneading and bleaching processes were subjected to and as a result of statistical analyzes, it was determined that the %0.4 FAS bleaching process has optimum properties. In the first stage of this study, white top surface papers were produced in 40, 45 and 50 weights from paper doughs obtained after pulping and bleaching processes under different conditions. Then, brown base paper was produced from waste corrugated cardboard paper, 70 and 80 grammas from the dough obtained after pulping, sieving and cleaning processes. White top surface papers in 40, 45 and 50 weights produced, and covering brown bottom papers in 70 and 80 grams (combined) and white top testliner paper with double layer 110, 115, 120 and 120, 125, 130 grams were produced In the second stage of this study, instead of bleached white pulp, white top coating was prepared with precipitated calcium carbonate (PCC). Then, the upper surfaces of the brown bottom papers in the 100 and 110 grams produced by the same method above, 10, 15, 20 g/m2 covering white coating with pressing coating process 110, 115, 120 and 125, 125, 130 white testliner paper produced. Optical and physical tests were applied to white top testliner papers obtained in both stages. As a result, in the first stage, 70+50 (120) white top testliner paper in their weight were found to have the best properties (optimum) paper. In the second stage, it was determined that the testliner paper in the weight of 100+20 (120) were the best properties of paper. Considering the environmental conditions, economic and mechanical characteristics of the paper, it was concluded that the properties of white top testliner paper produced using white coated paper instead of coating were better.